YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13 generalin banka hesabında 28 Şubat bereketi!
13 generalin banka hesabında 28 Şubat bereketi!
19 Ekim 2013 23:17
MASAK, 28 Şubat soruşturması kapsamında postmodern darbe döneminin önemli aktörlerinin banka hesaplarını masaya yatırdı. 13 generalin hesabında önemli artış tespit edildi. Ayrıca aynı kişilerin hesaplarını sık sık ‘borsa-döviz-faiz’ üçgeninde değiştirdiği

28 Şubat soruşturmasını yürüten Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddeyle görevli Ankara Başsavcı Vekilliği’nin talimatıyla Mali Suçları Araştırma Kurumu’nun (MASAK) yaptığı incelemede ilginç bilgilere ulaşıldı. 2000-2001’de yaşanan ekonomik krizin postmodern darbe destekçilerinin servetleri üzerindeki etkisi araştırıldı. Yapılan araştırmada; darbeye destek veren, asker, medya patronu, bürokrat ve gazetecilerin büyük kısmının dalgalı kur kararından önce dövize geçtikleri belirlendi.
 
Hesaplarda Toplu hareket
 
MASAK’ın incelemelerinde; ismi 28 Şubat’la anılan önde gelen kişilerin borsa ve kurdaki ‘toplu hareketleri’ tespit edildi. Aynı isimlerin birbirine yakın günlerde topluca mali işlem yaptığı ortaya çıktı. MASAK uzmanlarının savcılığa iletilmek üzere, ‘birbiriyle ilintili mali hareketler’ raporunu hazırladığı bildirildi. Ayrıca aynı kişilerin hesaplarını sık sık ‘borsa-döviz-faiz’ üçgeninde değiştirdiği belirlendi. Bu işlemi yapan kişiler arasında, üst düzey şirket yöneticilerinin ve üst düzey komutanların bulunması dikkat çekti.
 
Savcılığa rapor verilecek
 
28 Şubat’ın finans ayağıyla ilgili MASAK’ın yaptığı araştırmada, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Çevik Bir’le birlikte 13 üst düzey komutanın hesaplarında artış tespit edildiği öğrenildi. Bazı komutanların 28 Şubat sürecinde 1 milyon dolara ulaşan meblağları borsaya yatırdığı aktarıldı. Bu komutanların kişisel hesaplarında artış tespit edildiği öğrenildi. MASAK’ın bu kapsamda önümüzdeki günlerde savcılığa kapsamlı rapor sunması bekleniyor.

Bir’den 600 bin liralık savunma

28 Şubat davasının tutuklu sanığı Çevik Bir’in yargılama sürecince avukatlık ücreti olarak 600 bin TL ödediği öğrenildi. Öte yandan MASAK, dönemin ‘hızlı zenginleri’ olarak da bilinen sivilleri de mercek altına aldı. Ekonomiye 300 milyar dolarlık zararı olduğu belirtilen sivil bazı kişilerin kişisel ve aile hesaplarının da incelemeye tabi tutulduğu belirtildi.

 

BUGÜN

00:37
 // HARAM ZIKKIM OLSUN
Bu faşist, katil, darbeci generaller yüzünden, rütbeli bir asker gördüğümde ellerimle boğasım geliyor. Evet, askerlerden ve asker görmekten nefret ediyorum, var mı bir diyeceğiniz. Kanımızı emdiniz ulan! Yemişim sizin kutsal görevinizi! Fakir ve gariban askeri, mermi yağmuruna mevzi yapın, ondan sonra masanızda viskinizi zıkkımlanın. Ardından geğirerek, vatan sana canım feda diyin! Niye feda olmasın ki!? Ben olsam, ben de derdim....
20 Ekim 2013 00:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler