YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
13 bin kopyacı memurdan 6 yıllık maaşları geri alınacak!
KPSS ve diğer sınavlarda soru hırsızlığı yaptığı tespit edilen 13 bin paralelci memur, 6 yıldır aldığı maaşları faiziyle geri ödeyecek. Her bir memurun ortalama 300 bin liraya yakın ücreti devlete ödemesi bekleniyor.
13 bin kopyacı memurdan 6 yıllık maaşları geri alınacak!
17 Ağustos 2016 / 09:29 Güncelleme: 17 Ağustos 2016 / 09:51

150 bin kişinin memur olduğu 2010 KPSS sınavında savcılığın soru çaldığını tespit ettiği yaklaşık 13 bin memur ihraç edilecek.

TBMM, MİT, MEB dahil hemen hemen tüm kurumlarda görev yapan hırsız memurlar 6 yıldır aldıkları maaşları faiziyle devlete geri ödeyecek.

MEMUR 300 BİN LİRA

Her bir memurun ortalama 300 bin liraya yakın ücreti devlete ödemesi bekleniyor.

13 BİN KİŞİ KOPYACI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, kopyacıların ayıklanacağını belirtti. Savcılık, matematikçi ve ölçme değerlendirme uzmanı 7 kişilik akademisyen bir bilirkişi ekibi kurdu. Ekip, iptal edilen sınava giren adayları mercek altına aldı.

İlk etapta sınavda 90 ve üzeri net yapan 81 bin kişi tespit edildi. 81 bin kişinin cevap kağıtları ve soru kitapçıkları tek tek çapraz incelemeye alındı. İncelemede yaklaşık 13 bin kişinin soruları önceden temin ettiği saptandı.

KAYMAKAM OLAN MİT'E BİLE GİRENLER VAR

KPSS 2010 sınavının sorularını önceden elde ederek haksız yere memur olanlardan tespit edilen şüphelilerin arasında TBMM ve MİT'ten isimler ile 80 kaymakam olduğu da öğrenildi.

MEB'E GİRENLERİN İLİŞİĞİ KESİLDİ

Bu sınav ile MEB'de öğretmen olan 3 bin kişinin ilişiği kesildi. Savcılık kaynakları, "Şüpheli sayısı daha da artabilir" diyerek, haksız yere memur olanların sayısında artış olabileceğini belirtti.

FAİZİYLE GERİ ÖDEYECEKLER

Kamu görevinden ihraç edilecek olan 13 bin kişi tekrar kamu görevine gelemeyecek. Ayrıca memur oldukları günden itibaren aldıkları maaşları bugüne kadar geçen yasal faizleriyle birlikte devlete ödeyecekler. 6 yıldır memur olan bir kişinin ortalama en az 300 bin TL devlete ödeme yapacağı öngörülüyor. 

 

SABAH

 // Leyla mumci odabaşı
Ohhhh şimfi döyleyin abd ye sizi yaktığı gibi ödesin fetö demiyorum uşaklarla işimiz olmax...
17 Ağustos 2016 18:01
 // DİKKAT
sadece 2010 değil son 15 yılın bütün sınavları kontrol edilmeli bakın algı operasyonu yapılıyor sanki kopya sadece 2010 da çekilmiş gibi diğer sınavları unutturmaya çalışıyorlar......
17 Ağustos 2016 17:06
 // Celal KONCA
Sirtini hakka yaslayanlar,şundan herzaman emindirler.Adalet er veya geçte olsa yerini bulacaktir.Yaşimiz kirk,bir umut dedik.O dönemde ayni kadroyu iki veya üç defa tercih etmeme ragmen olmadi.Demek ki bundada var bir hayir dedik.Ama şundan eminim yetkililerimiz bunada bir çare bulacaklardir.Sonsu Kudret sahibi yuce yaratana hamdolsun ki bizleri bugunlere kavuşturdu.Allah(cc) herşeyin engüzelini getçekten inananlara ve sabredenlere versin....
17 Ağustos 2016 17:03
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler