YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1200 depremzede İzmir'de
1200 depremzede İzmir'de
26 Kasım 2011 14:00
Bin 200 depremzede İzmir'de misafir ediliyor...

İzmir Valisi Cahit Kıraç, yaklaşık 1200 depremzedenin kentteki kamu kurum ve kuruluşlarına ait dinlenme tesislerinde misafir edildiğini söyledi.

Vali Kıraç, Menderes ilçesine bağlı Özdere Naim Talu Merkez Bankası Dinlenme Tesisleri ile Gümüldür DSİ Eğitim Tesisleri'nde kalan depremzedeleri ziyaret etti.

Özdere Naim Talu Merkez Bankası Dinlenme Tesislerinde açıklamalarda bulunan Kıraç, Van'da 23 Ekim'de meydana gelen depremden hemen sonra İzmirlilerin seferber olduğunu, maddi ve ayni yardımlar yaptıklarını, yine 145 kişilik arama kurtarma ekibinin de depremin olduğu günün gecesinde bölgeye gönderildiğini hatırlattı.

Depremzede vatandaşların, kış aylarını daha sağlıklı koşullarda geçirebilmeleri için yürütülen çalışmalar kapsamında, geçen Cuma gününden itibaren İzmir'deki misafirhanelerde konuk edilmesine başlandığını ifade eden Kıraç, ''Özdere, Gümüldür ve Urla'da yaklaşık 1200 depremzede gösterdiğimiz mekanlarda barınmaya başladı'' dedi.

Depremzedelere de hitaben bir konuşma yapan Kıraç, şunları söyledi:

''İzmirli yöneticiler olarak, depremzedelerin yanında olmaya çalışıyoruz. Sizlere bir kez daha geçmiş olsun diliyorum, inşallah bir daha böyle acılar, depremler, afetler yaşamazsınız. Acılarınızı paylaşıyorum. Kaybettiklerinize Allah'tan rahmet, yaralılarınıza da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Özdere'deki tesiste 254 kişi kalıyor, bunların 54'ü okula gidiyor, 0-6 yaş çocukları için kreş açıldı. Öğrenciler okullara kaydedildi. Buraları evleriniz gibi olmayabilir, ama geçici barınma yerleri olarak görün. Burada sizlerin her türlü ihtiyaçlarınız karşılanacak.''

Vali Cahit Kıraç, 1999 depremi sırasında Sakarya Valisi olarak görev yaptığını ve bu nedenle depremin yol açtığı yıkımın ne demek olduğunu bildiğini dile getirdi.

Bu depremde Sakarya'da 20 bin binanın yıkıldığını, 25 bin binanın orta ve ağır hasarlı olduğunu, 5 bin kişinin yaşamını yitirdiğini, 50 çadır kent kurulduğunu, 100 bin kişinin sokakta kaldığına işaret eden Kıraç, tüm bu olumsuz tabloya rağmen kentin kısa sürede yeniden inşa edildiğini, Van'ın da çok kısa süre içerisinde yeni yerine taşınacağını söyledi.

Kamplarda kalan depremzedeler de her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını, İzmir'de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Vali Kıraç, ziyaretlerinde çocuklara oyuncak ve çikolata, yetişkinlere ise diş macunu, diş fırçası, havlu ve pijamadan oluşan setler dağıttı.

Ziyaretlerde, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Menderes Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Fikret Kahraman, İl Sağlık Müdürü Mehmet Özkan, Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı Müdürü Erol Yengel de hazır bulundu.  (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler