YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 kişi cephanelikle yakalandı
12 kişi cephanelikle yakalandı
23 Kasım 2009 11:14
Yapılan aramalarda 19 adet tabanca ile bu tabancalara ait 253 fişek, 14 şarjör ve 2 adet tabanca kabzası ele geçirildi

Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nın düzenlediği 4 ili kapsayan 'Domino' kod adlı operasyon kapsamında cephanelikle yakalanan 12 kişi adliyeye sevk edildi.

Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda silah ve mühimmat kaçakçılığı suçlarını işleyen suç örgütüne yönelik Bursa merkez Nilüfer, Osmangazi ve Yıldırım ile İznik, Mudanya, Gürsu, Kestel ve Yenişehir ilçeleri ile Rize, Artvin ve Tekirdağ illerinde 20 Kasım 2009 tarihinde eş zamanlı operasyon başlatıldı.
 Düzenlenen 'Domino' kod adlı operasyon kapsamında bu illerde A.C., O.K., A.C., A.A.A., A.A., İ.Y., M.A., Ö.D., R.A., H.S., H.B. ve İ.D. isimli toplam 12 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Yakalanan zanlılar ifadelerinin alınmasından sonra adli makamlara sevk edildi. Zanlılar, adliyeye çıkarılışlarında görüntü alan basın mensuplarına "Terörist mi yakaladınız, bizi ne diye çekiyorsunuz? " şeklinde tepki gösterdi.

Silah ve mühimmat kaçakçılığı yapan suç örgütünün Karadeniz Bölgesinde imal ettikleri silahları Bursa'ya getirerek merkez ve ilçelerinde piyasaya sürdükleri ve haksız kazanç sağladıkları tespit edildi. Bu doğrultuda Bursa merkez ve ilçelerinde yapılan aramalarda 19 adet tabanca ile bu tabancalara ait 253 fişek, 14 şarjör ve 2 adet tabanca kabzası ele geçirildi. Ayrıca bunlarla birlikte 8 adet ruhsatsız av tüfeği, 2 adet havalı tüfek, 28 adet bıçak, 1 adet kılıç ve 1 adette süngü ele geçirildi. 

Silah imalatının yapıldığı Artvin Yusufeli ve Rize Ardeşen ilçelerinde ise 2 adet silah imalathanesi bulunarak, burada imal edilen 14 adet tabanca namlusu ve 14 adet tabanca üst kapağı ele geçirildi. Ayrıca yine Bursa İl Jandarma Komutanlığı’nca yapılan planlı istihbarat çalışmaları neticesinde Ocak 2009 tarihinden bu yana münferit olarak icra edilen operasyonlarda, 11 adet tabanca ele geçirilerek, şüpheliler hakkında yasal işlem yapıldı.

Son olarak düzenlenen ve 4 ili kapsayan 'Domino' kod adlı operasyon kapsamında ele geçirilen silah ve mühimmat şöyle: 5 adet 7,65 mm çapında ruhsatsız tabanca, 6 adet 9 mm çapında ruhsatsız tabanca, 7 adet kurusıkıdan çevirme tabanca, 1 adet av tüfeğinden çevirme tabanca, 253 adet değişik çaplarda fişek, 14 adet tabanca şarjörü, 8 adet ruhsatsız av tüfeği, 2 adet havalı tüfek, 28 adet değişik ebatlarda bıçak, 1 adet süngü, 1 adet kılıç, 2 adet tabanca kabzası,  14 değişik çaplarda tabanca namlusu, 14 adet tabanca üst kapağı ve 5 adet kama ele geçirildi.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler