YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"12 Eylül'ü biz yaşadık"
"12 Eylül'ü biz yaşadık"
09 Mart 2010 15:51
''12 Eylül'ün paletleri bizim üstümüzden geçti. Ben şimdi darbecilikle yargılanacağım, terörist olacağım. Böyle bir şey mümkün mü?''

İkinci ''Ergenekon'' davasının tutuklu sanığı İbrahim Özcan, 12 Eylül döneminde cezaevinde bulunduğunu belirterek, ''12 Eylül'ün paletleri bizim üstümüzden geçti. Ben şimdi darbecilikle yargılanacağım, terörist olacağım. Böyle bir şey mümkün mü?'' dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını yapan Özcan, 1977 yılında ''adam yaralamak'' suçuyla cezaevine girdiğini ve 15 yıl yattığını söyledi.

Özcan, 12 Eylül döneminde cezaevindeyken işkence gördüğünü ileri sürerek, ''İşkence insanların hafızasında uzun süre izler bırakır. Anlatması bile zor. Anlatırken insan o süreci yeniden yaşıyor. Falaka, elektrik, manyeto, askı hafızamda tek tek canlandı. Darbe oldu, bunları yaşadık. Şimdi ikinci bir darbeyle mi karşı karşıyayız? Darbeler halka karşı yapılır, mağdur olan halktır'' diye konuştu.

Türkiye'de kaldığı cezaevlerini anlatan Özcan, bu süreçte emniyet, MİT ve mafyadan olmak üzere çok sayıda insanla tanıştığını, Dündar Kılıç, Oflu İsmail, Hasan Heybetli ve Eşber Yağmurdereli'yi de cezaevinde tanıdığını dile getirdi.

Özcan, 12 Eylül'den sonra hiçbir işkencecinin yargılandığını duymadığını belirterek, ''Yıllar sonra Kenan Evren'in emir subayıyla karşılaştık. İşkenceleri ona sordum. 'Biz öyle olduğunu bilmiyorduk' dedi. Erbakan, Demirel, Evren çeke çeke ölecek. Elleri kanlı. Hiçbiri kolay ölmüyor, hala da çekiyor. Onbinlerce mazlumun ahını aldılar'' şeklinde konuştu.

Cezaevinden çıktıktan hemen sonra askere gittiğini anlatan Özcan, ''Elit tabakadan kimse 12 Eylül'de sıkıntı çekmedi. Darbe paletleri halkın üzerinden geçer. 12 Eylül paletleri bizim üstümüzden geçti. Ben şimdi darbecilikle yargılanacağım, terörist olacağım. Böyle bir şey mümkün mü?'' dedi.

Kaldığı Silivri Cezaevi'nde duvarların döküldüğünü, muslukların bozuk olduğunu, bir yağmur yağdığında koridorların suyla dolduğunu ifade eden Özcan, ''Bunlarla ilgili dilekçe yazdım, en sonra yapan şirketleri mahkemeye verdim. Cezaevindeki tamiratı biz yapıyoruz. Suları çocuklar temizliyor. Hasta olmamak için musluğu, pencere camlarını biz değiştiriyoruz, silikonluyoruz. Elektrik parasını da ödeyeceğiz. Yakında kira da isterler bizden. 21. yüzyıla geldik yaşadığımız şartlara bakın. Plastik tabak, kaşık kullanılıyor. Kanser olacağız'' diye konuştu.

Davanın iddianamesini heyete gösteren Özcan, ''Bu iddianame pimi çekilmiş el bombası. Bakalım kimin üzerinde patlayacak'' diye konuştu.

Duruşma, Özcan'ın savunmasını yapmasıyla devam ediyor.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler