23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,917
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2050
 • İstanbul22 °C
 • Ankara16 °C
 • İzmir21 °C
 • Konya17 °C
 • Adana23 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır24 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa22 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel25 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül'de mecbur 'evet' diyecekler
12 Eylül'de mecbur 'evet' diyecekler
29 Ağustos 2010 17:47
Türkiye, 12 Eylül'de tarihî bir karar için sandığa gidiyor. Ancak bu önemli günde başka tarihî bir imza atacak olanlar da var. Nikâh tarihlerini 12 Eylül'e alan çiftler, önce sandıkta sonra da şahitlerin huzurunda 'evet' diyecek.

12 Eylül 1980. Türkiye tarihinin en karanlık günlerinden birine uyanır. Ardından işkence ve zulümler birbirini izler. Aradan 30 yıl geçer. Türkiye tarihi bir tesadüfle, 12 Eylül darbecilerinin yargılanmalarına imkan sağlayan düzenlemeyi içeren değişikliği yine 12 Eylül günü oylayacaktır. İşin siyasi boyutu bir tarafa, Türkiye adına son derece önemli olan bugünün bazı kişiler için önemi bambaşka. Öyle ki Türk halkının sandık başına gidip 'evet' ya da 'hayır'a damgasını vuracağı bugünde bazı çiftler de hayatlarının dönüm noktasını yaşayacaklar. 'Referandum günü düğün olur mu hiç?' diye düşünmeyin hemen. Araştırdık, sorduk, soruşturduk. Edindiğimiz bilgilere göre bugünün önemine önem katmak isteyen çiftlerin olduğunu öğrendik.

Filiz Kocacık ve Muhammet Zahit Çelik çifti bunlardan sadece biri. Çiftlerin 12 Eylül'de hayatlarını birleştirmek istemeleri tesadüf değil. Bizzat kendileri istemiş referandum gününde nikâh masasına oturmayı. Öyle ki evlilik cüzdanı şeklindeki davetiyelerine hem günün anlamına ilişkin hem de farklılık olması sebebiyle "Referandumun 'evet'ini 'evet'lerle taçlandırıyoruz." yazdırmayı da ihmal etmemişler. Henüz 22 yaşında olan Zahit ve Filiz çifti ilkokul arkadaşları. Çiftin referandum gününe nikâh tarihi almaları biraz damadın isteğiyle gerçekleşmiş.

"Türkiye'de yaşayan herkes gibi biz de darbeyi en derinden hissedenlerdendik." diyen Çelik, bürokrat olan babasının 1980 darbesinden sonra Diyarbakır'a gönderildiğini ve o yıllarda birtakım sıkıntılar yaşandığını anlatıyor. Henüz çocuk olduğu 1990-96 yılları arasında Diyarbakır'da kaldıklarını ve o dönemde olağanüstü halin yaşandığını söyleyen Çelik, bir çocuğun istediği zaman dışarıya çıkamamasının kendisine acı verdiğini belirtiyor. Çelik'e göre, çocuk yaşlarda yolda yürüme korkusu dahi yaşadığı için bu olaylar psikolojisinde etkili olmuş ve böyle bir ortamda büyümenin etkisiyle nikâh tarihini referandum gününe almış.

"Evlilik yıldönümümü unutmam"

Topluma sosyal bir mesaj vermek istedikleri için 12 Eylül tarihini seçen Filiz ve Zahit çifti, "Çocuklarımızın daha özgürlükçü bir Türkiye'de yaşaması için hem sandıkta hem de nikâh masasında 'evet' diyeceğiz. Referandumun 'evet'ini 'evet'lerle taçlandıracağız." diyor.

12 Eylül'de nikah masasına oturacak bir başka çift ise Hatice Çolak ve Soner Özay. Her ikisi de 26 yaşında ve avukat olan çift, 12 Eylül gününde iki kez 'evet' diyecek. Çift, referandum tarihi belli olmadan 12 Eylül gününü tercih etmiş, sonra da herhangi bir sakınca görmeyerek değiştirme gereği duymamış. İzmir'de ikâmet eden Hatice Hanım'ın oy kullanmasında herhangi bir sıkıntı olmasın diye ikametgâhını da şimdiden İstanbul'a almayı ihmal etmemişler.

Hatice ve Soner çiftine göre, 12 Eylül sadece kendi özel hayatlarıyla değil, Türkiye'nin kaderiyle ilgili önemli bir gün. Kendileri için her yönüyle unutulmaz bir gün olacağını anlatan çift, daha şimdiden referanduma yani nikâha kaç gün kalacağını haberlerden takip ettiklerini söylüyor. Damat bey gülerek bu özel günde evlenmenin gayet şanslı bir yanının olduğunu söylüyor bir de: "Bilirsiniz tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de erkekler bazen evlilik yıldönümlerini unutabilirler. Benim bu her anlamda özel olan günü unutmam imkânsız olacak."

Çift, referandumla ilgili olarak ise anayasa değişikliğinin kabul edilmesi halinde eşitliğin gerçek anlamda yaşanacağını düşünüyor. Referandumda hayır oylarının fazla çıkması durumunda ise yeni bir anayasa yapma yolunda adım atılamayacağı görüşünde olan Hatice ve Soner çifti, bu durumun demokrasinin kendi içerisinde kısır bir döngüye dönüşeceğini söylüyor.

Gelinlikle sandık başına

25 yaşındaki Engin Gümüş, 18 yaşındaki Derya Topçu ile birleştirecek hayatını 12 Eylül günü. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Gümüş, emlak işiyle uğraşıyor. Bu günde nikâh masasına oturacak olmaları biraz tesadüf. Çünkü o gün referandum olacağını sonradan öğrenmişler. Damat Engin Bey'in bugüne dair renkli görüntülere sahne olacak bir fikri var: "Yapabilir miyiz bilmiyorum ama o gün sandık başına nişanlım gelinlikleriyle ben de damatlıklarımla gitmeyi düşünüyoruz. Nişanlım Kavacık'ta, ben Bağcılar'da oturuyorum. Aradaki mesafenin birbirine oldukça uzak olmasına rağmen önce nişanlım, sonra da ben oy kullanmayı düşünüyoruz. Hem vatandaşlık görevimizi yerine getirmiş olacağız hem de bizim için farklı bir anı olacak."

Hayatlarının dönüm noktasında çifte 'evet' diyecekler

Mustafa Mutlu ve Nahide Uysal çiftinin 12 Eylül günü dünyaevine girecek olmaları biraz zorunluluktan aslında. 12 Eylül öncesinin Ramazan'a denk gelmesi, sonrasında ise başka bir akrabalarının nikâhının olması, çifti bu tarihte evlenmek durumunda bırakmış. Mutlu çifti, 12 Eylül'ün nikah tarihi olmasının kendileri için ayrı bir anlam taşıdığını ifade ediyor. Çünkü, o tarih ilerleyen yıllarda evlilik yıldönümü için unutulmayacak bir zamanı işaret edecek. Herkesin 9.9.2009, 10.10.2010 tarihlerini nikâh günü olarak seçmeye çalıştığını belirten Mustafa Mutlu, "12 Eylül hem bizim hem de Türkiye için önemli bir gün. Yarın çocuklarımıza anlatacağımız tatlı bir anı olacak." diyor ve ekliyor: "Çifte evet demeye hazırız."

İsmi Bayram, nişanı bayramda oldu, nikâhı da bayramda olacak

Ankara'dan Kalecikli Bayram Kaya ile Eskişehirli Esma Özkaraca... Onlar da 12 Eylül'de nikâh kıyacaklardan. Esma, nikâh gününün sabahı referandum için önce oy kullanacaklarını daha sonra da konvoy halinde Ankara'ya geleceklerini söylüyor. Kaya-Özkaraca çiftinin evlilik süreci tatlı bir tesadüfle başlamış. İsmine vurgu yapan Bayram, "Nişanlandığımız gün Ramazan Bayramı'nın son günüydü. Nikâhımız da bayramın son gününe geliyor. Aynı zamanda o gün Türkiye'nin bayramı olacak." diyor.

ZAMAN

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler