YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylülcülere suç duyurusu
Referandumda ‘evet’ çıkmasıyla, 12 Eylülcülere suç duyurusu yağdı
12 Eylülcülere suç duyurusu
14 Eylül 2010 / 08:18 Güncelleme: 14 Eylül 2010 / 08:19
Günün ilk ışıklarıyla soluğu savcılıklarda alan sivil toplum kuruluşları darbe mağdurları, 12 Eylülcülerin yargılan-masını istedi. Suç duyurularında, Nazilerin yargılandığı Nürnberg mahkemeleri emsal gösterildi.
 
 Anayasa’nın 12 Eylül darbecilerini yargılanmaktan kurtaran geçici 15. maddesi de yürürlükten kalkmasıyla, İHD (İnsan Hakları Derneği), Mazlum-Der ve Yetmez Ama Evet Platformu başta olmak üzere birçok sivil toplum kuruluşu ve bireyden 12 Eylül darbecilerine suç duyurusu geldi. Başsavcılıklara yapılan 12 Eylül darbesini yapan Milli Güvenlik Konseyi üyeleri, darbe hükümetinde görev yapanlar ve dönemin vali ve emniyet müdürleri hakkında suç duyurularında, darbecilerin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

‘İnsanlığa karşı suçlar’

İHD’nin dilekçesinde, Milli Güvenlik Konseyi adı altında 12 Eylül 1980’de ülke yönetimine el koyan ve 24 Kasım 1983’e kadar bu statüsünü sürdüren askeri cunta yönetiminin hayatta kalan üyeleri, Kenan Evren, Nejat Tümer ve Tahsin Şahinkaya’nın işlediği suçların 2. Dünya Savaşından sonra Nazileri yargılamak üzere Nürnberg Mahkemesi’ni kuran Nürnberg Uluslararası Askeri Mahkemesi Şartı’nda “cinayet, yok etme, köleleştirme, sınır dışı etme ve sivil nüfusa karşı girişilen diğer insanlık dışı eylemler ile siyasi, herhangi bir suçla bağlantılı olarak ırksal veya dini nedenlerle takibat yapılması” şeklinde tanımlanan insanlığa karşı suçlar kapsamında olduğu belirtildi. BM’nin bu şartın ilkelerini onayladığı ve Türkiye’nin de karara katılan üyeler arasında olduğu belirtilen dilekçede, 1 Haziran 2005’den itibaren yeni TCK’da da insanlığa karşı suçlara yer verildiği ve bu suçlarda zamanaşımının işlemeyeceğinin hükme bağlandığı anımsatıldı.

‘BUNLAR YARGILANSIN’

Suç duyurusu dilekçelerinde sadece darbeyi yapan Kenan Evren ve kuvvet komutanların değil, 12 Eylül sürecindeki diğer sorumluların da yargılanması istendi. Dilekçelerde, 12 Eylül 1980 ve devam eden tarihlerde görevde olan şu isimler gösterildi:

- 12 Eylül’ün adı işkenceyle anılan generali Bedrettin Demirel

- Darbe döneminin Milli Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Haydar Saltık

- Kovuşturma sonucu kimlikleri tespit edilecek diğer bakan, bürokrat, vali, kaymakam, emniyet müdürü, asker, sivil memur ve diğer yetkili organ ve merci görevlileri...

İŞTE O MADDE

Madde 15: Anayasal düzene karşı suç işleyen, darbe yapan veya darbe girişiminde bulunan askerler, sivil mahkemelerde yargılanacak. Siviller, sadece savaş halinde askeri mahkemelerde yargılanabilecek. (Vatan)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler