YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül mağdurlarına müjde
12 Eylül'de gözaltına alınan veya tutuklu olanlardan beraat edenler, gözaltı ve tutukluluk süreleri için borçlanabilecek.
12 Eylül mağdurlarına müjde
02 Şubat 2011 / 23:37 Güncelleme: 02 Şubat 2011 / 23:51

Sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlardan dolayı 12 Eylül'de gözaltına alınan veya tutuklu olanlardan beraat edenler, gözaltı ve tutukluluk süreleri için borçlanabilecek.

TBMM Genel Kurulunda, AK Parti ve CHP'nin ortaklaşa verdiği önergenin kabul edilmesiyle, 12 Eylül mağdurlarının, gözaltında veya cezaevinde geçen süreleri için borçlanabilmesine imkan sağlandı.

Buna göre, sıkıyönetim mahkemelerinin görev alanına giren suçlar nedeniyle yakalanan veya tutuklananlardan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yönetime el koyduğu 12 Eylül 1980'den sonra haklarında kovuşturmaya yer olmadığına ya da beraatlerine karar verilenler, gözaltında ve tutuklulukta geçen süreleri için borçlanabilecek.

Bu kişilerin durumlarını belgelemeleri, tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesinden sonra 6 ay içinde talepte bulunmaları gerekecek. Prime esas günlük kazanç alt sınırının yüzde 32'si üzerinden hesaplanacak primlerini, bu durumlarından dolayı dava açıp tazminat alanların kendileri, tazminat almayanların ise Hazine ödeyecek.


-AYLIK BAĞLANANLAR BORÇLANAMAYACAK-


Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar, sigortalılıklarından dolayı gelir veya aylık bağlananlar ile tutukluluk veya gözaltı sürelerini herhangi bir şekilde sigortalı olarak değerlendirenler ise borçlanamayacak. 

Aylık bağlanmayan ile toptan ödeme yapılmak suretiyle hizmetleri tasfiye edilenlerden, borçlanacakları süreler ile birlikte emekli veya yaşlılık aylığı alacak olanlara, geçmişe yönelik aylık ve fark ödenmeyecek. Tutuklu ve gözaltındaki süreler, emekli ikramiyesi hesabında dikkate alınmayacak. AA

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler