YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül işkencecisi özür diledi
12 Eylül işkencecisi özür diledi
05 Şubat 2012 07:11
12 Eylül darbesi sırasında Mamak Cezaevi’nde görev yapan Doğan Eşlik, 'İşkence yaptıklarım hakkını helal etsin' dedi...

12 Eylül 1980 darbesi döneminde Mamak Cezaevi’nde görev yaptığını söyleyen Doğan Eşlik, kendisine zorla işkence yaptırdıkları gerekçesiyle darbeyi yapanlar ve dönemin Mamak Cezaevi görevlileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Eşlik, ismini tek tek saydığı işkence mağdurlarından helallik istedi.

ÖZEL EĞİTİM VERDİLER

Kendilerine işkence için özel bir eğitim verildiğini ve bunun için bazı komutanlarının görevlendirildiğini kaydeden Eşlik, “Komutanımız bize ‘Direk boyna vurmayın iz kalır. Buraya vurmayın bu olur. Şuralara vurun diyordu. Mahkum cinsel organını tutsun, eğilsin. Siz, kalçalarına coplarlara vurun’ diyerek nasıl işkence edileceğini öğretiyordu” dedi. Cezaevinde Sayım Mangası,Havalandırma Mangası diye gruplar bulunduğunu vurgulayan Eşlik, şöyle devam etti: “(Ben her gün dayak yemedim) diyenmahkum yoktur. Bir mahkum, iki defa sayımda, havalandırmaya çıkarıldığında, bir de bizim pozisyonumuzda nöbet tutan askerlerden dayak yerdi. Yani sistematik bir işkence yapılırdı.”

“KÖPEK KULLANDI”

Cezaevindeki askerlerin durumlarınınmahkumlar gibi olduğunu savunanDoğan Eşlik, “Tek saçma sıkan silahlar vardı.Otüfeklerden her komutanın elinde vardı. Canı sıkıldığında onlarla askerlere sıkarlardı” dedi. Mahkumlardan aklını kaçıranlar dahi olduğunu, bazı gruplara farklı işkenceler yapıldığını, bunun için köpeklerin kullanıldığını anlatan Doğan Eşlik, yaptığı işkencelerden dolayı pişman olduğunu belirterek, “Bu kişiler hakkını helal etsin. Mesela Oğuzhan Müftüoğlu,MehmetAli Yılmaz,Halil İbrahim Arı, Şaban Değirmenci, Melih Değirmenci, Cem Öz, Levent Babacan, Recep Küçükizsiz, Galip Gök, Erdem Şenocak, Yılma Durak. Bu insanlara dayak attığım için pişmanım” dedi.

ÇAĞRIYA YILMA DURAK’TAN YANIT:

Onu affederim komutanını asla

Ülkücü camianın sembol isimlerinden Yılma Durak, kendisinden helallik isteyen Doğan Eşlik’e cevap verdi. “İşkencelerin talimatını verenlere evlatlarıma da söyledim, hakkımı helal etmiyorum, iki elim yakalarında” diyen Durak, “Bunlar vatan evladı. Anadolu çocuklarına zorla işkence yaptırmaları da zulümdür. Biz onları affederiz onlar zoraki emir almışlardır” dedi.

SİGARA İÇERLERDİ

İşkence yapanların özel kadrolardan seçildiğini aktaran Durak, “En çok işkence yapanlar orada iltifat görüyordu. Kimisi sadece nöbet tutarken işkence için özel yetiştirilmiş askerler de vardı. İşkenceci asker kadrosu iyi işkence yaptıkları için hürmet görür komutanlarının yanında dahi yakaları açık gezer ellerinde sigara dolaşırlardı” diye konuştu. İşkencecilerin, “İç tüzüğü uyguluyoruz” söylemleriyle darp edildiklerini bildiren Durak, “Bir kişi hata yapsa tüm koğuş dayaktan geçirilirdi. Hüseyin Karamahmutoğlu arkadaşımız da namaz kılarken dövülmeye başlandı. Hamama götürüldü. Döve döve öldürdüler” dedi. (Bugün)
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler