YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül davasında tarihi gün
12 Eylül askeri darbesine ilişkin Evren ile Şahinkaya'nın yargılandığı davanın duruşmasında kimlik tespiti yapıldı, sanıklar aylık gelirlerini beyan etti.
12 Eylül davasında tarihi gün
20 Kasım 2012 / 10:22 Güncelleme: 20 Kasım 2012 / 13:26

12 Eylül askeri darbesine ilişkin, dönemin Genelkurmay Başkanı, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya'nın yargılanmasına başlandı.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşma salonuna sanıkların görüntüleri, sesli ve görüntülü sistem ile duruşma salonuna kurulan 4 LCD ekrana yansıtılıyor. Ekranlarda 4 kameradan çekilen görüntüler aynı anda bulunuyor.

Aleniyet itirazı

Duruşmada, bazı müdahil avukatları, aleniyetin sağlanmadığına ilişkin itirazda bulundu. Mahkeme, itirazları reddetti.

Aylık gelirim 13 bin 330 lira

Duruşmada, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın kimlik tespiti de yapıldı.

Evren, kimlik tespiti sırasında ikamet adresi olarak, ''Ankara'da Merkez Orduevi'nin yanındaki'' askeri lojmanı bildirdi. Evren, eğitim ve aylık gelir durumuyla ilgili, ''Aylık gelirim 13 bin 330. Eğitim durumum, Askeri Akademi mezunuyum'' dedi.

Tahsin Şahinkaya ise adres olarak ''Fenerbahçe Orduevi Korumalı Lojmanlar''ı bildirdi. Askeri Akademi mezunu olduğunu belirten Şahinkaya, aylık gelirinin 6 bin 800 olarak açıkladı.

Soruların bazılarını iyi duyamayan Evren ve Şahinkaya'ya, bu bilgiler alınırken, yanlarında bulunan kişiler yardım etti.

Daha sonra 12 Eylül davasına ilişkin duruşmada iddianamenin okunmasına geçildi.

12 Eylül davasına ilişkin duruşmada iddianamenin 9. sayfasına kadar okunduktan sonra duruşmaya öğle arası verildi.

Yatakta keyfe keder ifade veriyorlar

Duruşmayı izleyen eski Bakanlardan Yaşar Okuyan, ''Bu, 12 Eylül'e hesaplaşma falan değil. Gerçekten üzüntü duydum. O dönemde yüzlerce insanın kanı üzerinde olan, yüzlerce insanın hayatını karartmış olan insanlar yataklarından keyfe keder ifade vermelerini yadırgıyorum'' dedi. aa

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler