YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül davasında sıcak gelişme
12 Eylül davası nedeniyle haklarının ihlal edildiği gerekçesiyle dönemin Genelkurmay Başkanı ve 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren ile dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Tahsin Şahinkaya Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.
12 Eylül davasında sıcak gelişme
13 Şubat 2013 / 21:03 Güncelleme: 13 Şubat 2013 / 21:38

 Edinilen bilgiye göre, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’nın avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuruda, 12 Eylül dönemine ilişkin dava nedeniyle Evren ile Şahinkaya’nın haklarının ihlal edildiği öne sürüldü. Evren ve Şahinkaya'nın, 12 Eylül 1980-6 Aralık 1983 arasında kanunun açıkça suç saydığı eylemlerinin bulunmadığı savunulan dilekçede, TCK'nın 146. maddesindeki ''TBMM'yi ortadan kaldırma suçunu işledikleri'' iddiasıyla açılan kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun tespiti için yapılan başvurular hatırlatıldı.

''12 Eylül iddianamesinin ve kamu davasının hukuken yok hükmünde olduğunun'' tespiti için dilekçe verildiği ancak bu istemin davanın görüldüğü Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nce reddedildiği bildirildi. Dilekçede ayrıca, mahkemenin verdiği ret kararı gereğince iç hukuk yolları tüketildiğinden bireysel başvuru hakkının kullanılmasına karar verildiği belirtildi.

İHA

01:07
 // Kenan Akkuş
Mangırı bulduğum ilk anda şu adımı değiştirsem iyi olacak. İsim değiştirmeye de malum, mahmekeme harç parası istiyorlar. Sahi bu Kenan ismi babamın aklına nerden gelmiş. Korkmuş mu ne? O halde ben bir korkağın oğluyum. E tabi Atatürk olmasa belki korkağın oğlu bile olmazdım dimi, sevgili kemalistler....
14 Şubat 2013 01:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler