YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül davasına müdahillik talepleri
12 Eylül davasına müdahillik talepleri
10 Mayıs 2012 17:17
Devrimci 78'liler Federasyonu avukatları, 12 Eylül döneminde idam edilen 6, işkence sonucu öldüğü belirtilen 5 kişinin yakınları adına bir kez daha müdahillik talebinde bulundu

Devrimci 78'liler Federasyonu avukatları, 12 Eylül döneminde idam edilen 6, işkence sonucu öldüğü belirtilen 5 kişinin yakınları adına bir klasör belge ile birlikte bir kez daha müdahillik talebinde bulundu.

Federasyonun avukatları, adliyeye gelerek, davayı gören Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müdahillik talebi içeren dilekçeyi verdi.

Dilekçe, 12 Eylül döneminde idam edilen Erdal Eren, Serdar Soyergin, Necati Vardar, Veysel Güney, Ramazan Yukarıgöz ve Mustafa Özenç ile işkence sonucu öldürüldüğü belirtilen Zeynel Abidin Ceylan, Behçet Dinlerer, Enver Karagöz, Satılmış Şahindokuyucu ve Hasan Asker Özmen'in yakınlarının katılma taleplerini içeriyor.

Dilekçelerin bir klasörü bulan eklerinde, idam edilen veya işkence sonucu ölen kişilerle ilgili mahkeme kararları ve bazı resmi belgeler de mahkemeye sunuldu.

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 Nisan 2012'deki duruşmanın ara kararı uyarınca, bireylere ilişkin davaya müdahillik taleplerinin dosya üzerinden değerlendirilmesine ve işkence, kötü muamele, işkenceyle adam öldürme, gözaltında kaybolma ve diğer hak ihlalleriyle ilgili mahkeme kararları ile itibar edilecek diğer resmi belgelerin dosyaya sunulmasının beklenilmesine karar vermişti.

Mahkeme, dosya üzerinde daha önce yaptığı değerlendirmede, 12 Eylül öncesinde milletvekili olan Ahmet Türk ve Abdülgani Aşık ile 12 Eylül döneminde gözaltında hayatını kaybeden Süleyman Cihan'ın kardeşi Ahmet Cihan'ın müdahillik başvurularını, ''suçtan zarar görmüş olma ihtimalleri ve usulüne uygun yaptıkları talep doğrultusunda'' kabul etmişti.

Mahkeme, diğer gerçek kişilerin müdahillik taleplerini ise suçtan zarar gördüklerine ilişkin itibar edilebilecek belge sunmamaları nedeniyle reddetmişti. Ancak kararda, belirtilen niteliklerde belge sunulması halinde, taleplerin yeniden değerlendirileceği de vurgulanmıştı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler