YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül Davası ertelendi
12 Eylül Davası ertelendi
28 Mayıs 2014 10:51
12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan dava, değişen cumhuriyet savcısına esas hakkındaki görüşünün sorulması için 18 Hazirana ertelendi.

12 Eylül darbesine ilişkin Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya hakkında açılan dava, değişen cumhuriyet savcısına esas hakkındaki görüşünün sorulması için 18 Haziran 2014'e ertelendi. 

Kapatılan Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinden Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesine görülen davanın buradaki birinci, toplamdaki 21. celsesi sona erdi.

Ankara GATA'da bulunan Kenan Evren ile İstanbul GATA'da bulunan Tahsin Şahinkaya'nın görüntüleri, SEGBİS sistemiyle mahkeme salonundaki televizyon ekranına yansıtıldı.  

 Usul tartışmalarıyla geçen duruşmada esas hakkındaki görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Bilal Gündüz, mahkemenin asıl savcısının izinli olduğunu ve duruşmaya iki gün önce atandığını bildirdi ve esas hakkındaki görüşün belirtilmesi için dosyanın savcılık makamına gönderilmesini istedi.

Savcının talebi üzerine söz alan birçok müdahil avukatı, önceki mahkemede savcılığın esas hakkındaki görüşünün açıklandığını belirterek, yeniden görüş alınmamasını ve sanıkların esas hakkındaki savunmalarına geçilmesini istediler.

Mahkeme Başkanı Oktay Saday, sanıklardan Kenan Evren'den taleplere ilişkin görüşünü sordu.

Bu sırada bölünmüş ekran değiştirilerek, yalnızca Evren'in görüntüsünün yansıtılmasıyla 12 Eylül döneminde öldürülen ve cesedi bulunamayan Cemil Kırbayır'ın kız kardeşi Fatma Gülmez, Kenan Evren'e "Azıcık vicdanın varsa kardeşimi ver" diyerek tepki gösterdi. 

Mahkeme Başkanı Saday da duruşmayı uzatma niyetleri olmadığını ancak savcının görüşünü bildirmesi için ertelemeleri gerektiğini ifade etti. 

Bunun üzerine izleyiciler, sloganlar ve alkışlarla mahkeme heyetine tepki gösterdi.

Duruşma, 18 Haziran 2014'e ertelendi.

Basın açıklaması 

Bu arada adliye önünde toplanan İnsan Hakları Derneği (İHD), 78'liler Girişimi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi ile Cumartesi Anneleri üyelerinin oluşturduğu bir grup, 12 Eylül Davasını protesto etti.

Grup adına basın açıklaması yapan  78'liler Girişimi üyesi Metin Uzunöz, 12 Eylül darbecilerinin yargılanması koşullarını oluşturmak için adliyede bulunduklarını söyledi.

Aradan 34 yıl geçmesinin, darbecilerin yaşlanmasının ve ölmelerinin darbecilerin yargılanmasını engelleyemeyeceğini ileri süren Uzunöz, konunun Evren ve Şahinkaya'nın yargılanması olmadığını, tarihle hesaplaşma olduğunu öne sürdü.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler