YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1124 belediye ise kaldırılıyor
1124 belediye ise kaldırılıyor
1124 belediye ise kaldırılıyor
19 Şubat 2008 / 07:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümet, büyükşehir sınırları ve yeni ilçeler kurulması konusunda konusunda yeni bir yasa tasarısı hazırladı. Bakanlar Kurulu'nda dün imzaya açılan tasarıya göre, 42 yeni ilçe kurulması kararlaştırılırken, çoğu ilk kademe bin 124 belediye de kaldırılıyor. Kamuoyunun gündeminde uzun süre yeralan Ankara'nın Çankaya ilçesinin bölünmesi iddiaları tasarıda yeralmazken, İstanbul Eminönü ilçesi de Fatih'e bağlanacak.


Bakanlar Kurulu'nun ardından açıklama yapan Adalet Bakanı M. Ali Şahin, şu anda toplam 3 bin 225 belediye bulunduğunu, bu sayının yeni tasarıyla birlikte 2 bin 101'e düşeceğini söyledi. Tasarıyla birlikte büyükşehir belediye sınırları içinde 42 yeni ilçe kurulması kararlaştırıldı. Yeni düzenlemede 283 ilk kademe belediyesi tamamen kaldırılırken 8'i de büyükşehir dışına çıkartılıyor. Büyükşehir sınırları dışına çıkartılan 8 ilk kademe belediyelerinin 7'si belde, biri de köy olacak. Adrese dayalı nüfus sayımı sistemiyle nüfusu 2 binin altında olduğu tespit edilen 863 belde de belediyeler kaldırılıyor. Bu beldeler önümüzdeki yıl yapılacak olan belediye seçimlerine kadar tüzel haklarını koruyacak. Ayrıca kanunun yayımından itibaren bu beldelerin ilçelere katılım hakkı da tanınacak. İlçelere katılımın sağlanması için katılmak istedikleri ilçeyla aralarında başka bir yerleşim yeri olmaması ve meskun sahaya en fazla 10 kilometre mesafe olması gerekiyor. Bu belediyelerdeki personelin özlük hakları korunacak, il özel idarelerinden pay ayrılacak. Kapatılacak olan belediyelerin kamu kurum ve kuruluşlarına da 200 milyon YTL. borcu olduğu da bildirildi.İŞTE YENİ İLÇELER


Ankara: Pursaklar


İstanbul: Arnavutköy, Ataşehir, Başakşehir, Beylikdüzü, Çekmeköy, Esenyurt, Sancaktepe, Sultangazi


İzmir: Bayraklı, Karabağlar


Adana: Çukurova, Sarıçam


Antalya: Aksu, Döşemealtı, Kepez, Konyaaltı, Muratpaşa


Diyarbakır: Bağlar, Kayapınarı, Sur, Yenişehir


Kocaeli: Başiskele, Çayırova, Darıca, Dilovası, İzmit, Kartepe


Mersin: Akdeniz, Toroslar, Yenişehir


Sakarya: Adapazarı, Arifiye, Erenler, Serdivan


Samsun: Ataşehir, Canik, İlkadım


Erzurum: Palandöken, Yakutiye


Eskişehir: Odunpazarı, TepebaşıÇiftçiye müjde


Bakanlar Kurulu ayrıca daha önce nisan ve haziran ayında yapılan mazot ve gübre desteğinin mart ayında ödenmesini de kararlaştırıldı. Bu amaçla 845 milyon YTL. destek ayrılacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler