YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
112 çalışanlarına yeni uygulama
112 çalışanlarına yeni uygulama
20 Ocak 2011 08:29
Sağlık Bakanlığı, 112 Komuta Kontrol Merkezi'nde çalışanların kriz yönetme becerilerini geliştirmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı.

81 ildeki 112 çalışanlarına eğitim veren Bakanlık, tiyatrocular aracılığıyla personelin becerilerini denetliyor. 112'yi arayan oyuncular bazen Arap oluyor bazen Rus. Türkçe bilmediklerini söyleyerek Kürt taklidi bile yapıyorlar. Hasta gibi davranarak çalışanların öfke kontrolü, kriz yönetme seviyelerini test ediyorlar.

Bakanlığın verdiği seminerlerde servis çalışanları Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Çetin Azer Aras'tan ders alıyor. Eğitimde; güven veren ses tonu, iletişim becerileri, ses ve söze dayalı gelişim, ses nefes teknikleri, sesin psikolojik boyutu, ikna, oyunculuk, öfke kontrolü, kriz ve riski yönetme, yaratıcı drama gibi dersler yer alıyor. Eğitimin ardından tiyatrocular devreye giriyor. Oyuncular, 'sahte hasta, gizli müşteri' şeklinde 112'leri arayıp eğitimin ne kadar başarılı olduğunu ölçüyor. Dil problemini çözme, kaybolan ya da kaçırılan birisini bulma gibi sorunlarla ne kadar baş edebildiklerini denetliyor. 'Yabancı dil' konulu krizi 21 saniyede çözerek Türkiye'de ilk sıraya oturduklarını belirten Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, "Yapılan eğitim ve denetimlerle bu alandaki başarı daha da artacaktır." dedi.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler