YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 üyeye 11 özel kutu gidiyor
11 üyeye 11 özel kutu gidiyor
11 üyeye 11 özel kutu gidiyor
16 Haziran 2008 / 17:03 Güncelleme: 16 Haziran 2008 / 00:00


AK Parti yetkilileri, parti hakkındaki kapatma davasında esas hakkındaki savunmayı Anayasa Mahkemesi'ne sundu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat ile AK Parti Grup Başkan Vekilleri Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ, partinin esas hakkındaki savunmasını saat 16.45'te Anayasa Mahkemesi'ne getirdi.


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın 30 Mayısta verdiği esas hakkındaki görüşünün ardından 1 ay içinde esas hakkındaki savunmasını vermesi gereken AK Parti, yasal sürenin dolmasına 13 gün kala savunmasını Yüksek mahkemeye sundu.


Bundan sonra belirlenecek bir tarihte Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak.


Bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak Anayasa Mahkemesi raportörü, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.


Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacak.


AK Parti hakkındaki kapatma davasını 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması durumunda 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.


Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


Anayasa Mahkemesi, Anayasa'nın 69. maddesine göre, ''temelli kapatma'' yerine, dava konusu fiillerin ağırlığına göre ''Hazine yardımından kısmen veya tamamen yoksun bırakma'' kararı da verebilecek.


SAVUNMANIN ANA EKSENİ


AK Parti esas hakkındaki savunmada başörtüsü düzenlemesine atıfta bulundu. AK Parti esas hakkındaki savunmada Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne atıfta bulundu. Savunmada "Yargıtay başsavcısı özgürlükler adına yaptığımız düzenlemeleri yanlış anladı" ifadesine yer verildi.


3 klasörden oluşan savunma 402 sayfadan oluşuyor. Esas hakkındaki savunmada Erdoğan için 118 sayfalık kitapçık oluşturuldu. Hakkında siyasi yasak istenen 71 isim için 100 sayfalık kitapçık oluşturuldu.


200 sayfası Başbakan Erdoğan’ın savunmasından oluşuyor. Savunma 6 başlık altında yapılmış. Başlıklardan biri tamamen laiklikle ilgili.


Başsavcı Yalçınkaya’nın Ak Parti 'nin özgürlükler adına yaptığı düzenlemeleri yanlış anladığı söyleniyor. "Parti kesinlikle laikliğe karşı eylemlerin odağı olmamıştır" deniliyor.


"Savunmanın son bölümünde de başörtüsü düzenlemesi eğitim hakkının bir gereğidir." deniliyor. "Başsavcının kendi alanı dışındaki konularda hüküm vermesi yanlıştır" denilerek "din eğitimi ve özgürlüğü laikliğin bir gereğidir" ifadesi kullanılıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler