YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 kişinin ölümüde şok şüphe
Almanya’da 2000’den beri 9’u Türk 11 kişiyi öldüren Neonazi çetenin Alman istihbaratıyla bağı olduğu iddia edildi. Hücre liderinin gizli servis için ‘muhbirlik yaptığı’ öne sürüldü. Zanlıların evinde ‘istihbarat çalışanlarında bulunabilecek’ pasaportlar ç
11 kişinin ölümüde şok şüphe
14 Kasım 2011 / 08:22 Güncelleme: 14 Kasım 2011 / 08:24

Almanya’da 2000 yılından beri 9 Türk ’ün öldürüldüğü seri cinayetlerin arkasında olduğu tespit edilen bir Neonazi terör hücresi hakkında ilginç iddialar ortaya atıldı. Yeraltındaki Nasyonalsosyalistler adlı Neonazi terör hücresiyle ilgili soruşturmayı genişleten güvenlik makamları, örgütün başka üyelerinin de olabileceği ve bugüne kadar aydınlatılamayan saldırıların arkasında olabileceği şüphesini taşıyor. Dün düzenlenen operasyonda, grubu destekleyen Holger G. adlı zanlı gözaltına alındı.

Kollanıyor muydu?

Saldırıları düzenlemekle suçlanan aşırı sağcı üç zanlının 1990’ların sonunda gözaltına alınıp, ardından serbest bırakılmaları ve 1998’den itibaren izlerini kaybettirmelerinin üzerindeki sır perdesi ise çözülemiyor. Bu kadar ses getiren saldırılar düzenleyen bir hücrenin 13 yıl saklanabilmesi istihbarat servisine yönelik eleştirilere neden oldu. Ancak Alman basınının zanlıların üye olduğu örgütün liderinin Alman iç istihbarat örgütü Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın (BND) ajanı olduğunu iddia etmesi, “hücre Alman makamları tarafından kollanıyor muydu” tartışmalarına yol açtı. BND, iddiaları yalanlasa da Bild’in haberine göre, intihar eden katillerin oturduğu karavanda, sadece gizli servis çalışanlarına verilen pasaportlardan bulundu. İktidardaki Hristiyan Birlik partilerinin meclis sözcüsü Hans-Peter Uhl, “Bu tür belgeleri kural olarak sadece İstihbarat Teşkilatı adına gizli çalışan görevliler alır” dedi. Bild ayrıca Beate Z’nin 1998’den sonra BND’nin muhbirleriyle sıkça görüşmüş olduğunu yazdı.

Hükümet açıklasın

Bild’e konuşan eski bir ajan da, “Böyle bir hücrenin gizli kalması mümkün değil. Kesinlikle istihbarat servisleri uzun süredir bu hücreden haberdardır” iddiasında bulundu. Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Claudia Roth ise, “Bu, organize, sistematik bir aşırı sağcı terördür. Hükümet istihbaratı servisinin bu olaydaki rolü konusunda açıklama yapmak zorunda” çıkışını yaptı.

Merkel’den itiraf

Alman Başbakanı Angela Merkel ise aşırı sağın güçlenmesinden endişe duyduğunu belirterek, “Bu, büyük bir itinayla izlenmesi gereken olağanüstü bir olay. Cinayetler, bu şekliyle düşünmediğimiz aşırı sağcı bir yapıyı ortaya çıkarttı” itirafında bulundu. İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise, “Gerçekten de aşırı sağcı terörizmin yeni bir şekliyle karşı karşıyayız gibi görünüyor” dedi.

Kan kardeşi olmuşlar

Neonazi hücrenin iki üyesi bir karavanda ölü bulunurken, delilleri ortadan kaldırmak için hücre evini havaya uçuran Beate Z’nin (36) polisteki sorgusu sürüyor. Alman basınında yer alan haberlere göre Beate Z., cezasının azaltılması karşılığı bilgi vermeyi kabul etti. Soruşturmada elde edilen bilgilere göre, hücrenin üç üyesi ‘kan kardeşi’ olmuşlardı ve her çarşamba ‘AH 41’ (Adolf Hitler) plakalı bir araçta toplantı yapıyordu. Önce içinde oldukları karavanı yakan ve başlarına kurşun sıkarak karavanın içinde intihar eden Uwe Böhnhardt (34) ve Uwe Mundlos’un (38) da polis telsizini dinledikleri ve yakalanacaklarını anlayınca Beate’yi arayıp “delilleri yok et” uyarısı yaptıkları, ardından intihar ettikleri ortaya çıktı. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler