YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 kişi domuz gribi kurbanı
Sağlık Bakanlığı, ülkede pandemik gripten hayatını kaybedenlerin sayısının 11'e ulaştığını açıkladı. Kayseri'de bir kişi domuz gribinden yaşamını yitirdi
11 kişi domuz gribi kurbanı
03 Kasım 2009 / 17:12 Güncelleme: 03 Kasım 2009 / 17:37

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, pandemik grip nedeniyle tedavisi devam eden 31 yaşında bir kadın ve 55 yaşında kronik hastalığı olan bir erkeğin hayatını kaybettiği bildirildi.

Bu vefatlarla beraber pandemik gripten kaybedilen vatandaşların sayısının 11 olduğu kaydedilen açıklamada, şunlara dikkat çekildi:

"2 yaşından küçük çocuklar, kronik hastalığı olanlar, gebeler ve 65 yaş üstündekilerin grip belirtileri ortaya çıktığında mutlaka bir hekime müracaat etmeleri gerekmektedir.

Bunların dışındaki kişilerde grip belirtileri ortaya çıktığında evlerinde istirahat etmeleri, ancak genel durumda kötüleşme, solunum güçlüğü, göğüs ağrısı, nefes darlığı, bilinç bulanıklığı, 3 günden fazla süren ateş, ciddi ve sürekli kusma şikayetlerinden biri olan vakaların beklemeden doktora müracaatları büyük önem taşımaktadır."

KAYSERİ'DE DOMUZ GRİBİNDEN İLK ÖLÜM

Kayseri İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara geçen cumartesi günü  zatürreden hayatını kaybeden kişinin, domuz gribi şüphesiyle Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderilen sonuçlarının pozitif çıktığını söyledi. 
 

Açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Kadir Çetinkara, Kayseri'de Erciyes Üniversitesi Hastanelerive Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne domuz gribi şüphesiyle başvuran 97 kişiden alınan numunelerin Ankara Hıfzıssıhha Enstitüsü'ne gönderildiğini kaydetti. Gönderilen numune sonuçlarından  21 kişide H1 N1 virüsünün pozitif çıktığını belirterek," Geçen gün Develi ilçesinden zaturre şikayetiyle ERÜ Hastanesine gelerek burada hayatını kaybeden 37 yaşındaki hastanın sonuçları da pozitif çıktı. Böylelikle Kayseri'de domuz gribinden ilk ölüm vakası yaşanmış oldu" dedi.  
 

Kentte aşılama çalışmalarının devam edildiğini hatırlatan Müdür Çetinkara, ilk etapta sağlık personelinin aşılandığını daha sonra sırasıyla hacı adayları, 0-5 yaş arası çocuklar ve okul grubu öğrencilerin aşılanacağını sözlerine ekledi.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler