YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 il büyükşehir oluyor
Büyükşehiri 10 bin kişiyle kaçıran il Seçimde 11 büyükşehir sözü veren hükümet, depremle yıkılan Van'a 'büyükşehir' müjdesi vermeye hazırlanıyor.
11 il büyükşehir oluyor
14 Kasım 2011 / 11:33 Güncelleme: 14 Kasım 2011 / 11:33

12 Haziran genel seçimleri öncesinde Başbakan Erdoğan'ın dile getirdiği seçim vaadi hayata geçiyor.

Van'daki deprem yaralarının hızlı sarılması için hükümet büyükşehir yasasını hızlandırma kararı aldı. Erciş'in büyükşehir sınırları içinde olması kararlaştırıldı 11 il büyükşehir olacak. Bu şehirler arasında en üst sırada Van yer alıyor.

Hükümet, depremde büyük zarar gören Van'a 'büyükşehir'müjdesi vermeye hazırlanıyor. 12 Haziran seçimleri öncesinde 11 ili büyükşehir yapma vaadinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan depremin ardından çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi "Van'ı büyükşehir yaparak yaralarını hafifletmeyi amaçlıyoruz"dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından kanun tasarısına göre 11 il büyükşehir yapılacak. Büyükşehir yapılacak iller arasında depremde büyük zarar Van ilk sırada yer alıyor.

ERCİŞ DE YARARLANACAK
Büyükşehir olacak iller arasında Van ile birlikte Manisa, Aydın, Balıkesir, Muğla, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Denizli, Hatay, Şanlıurfa ve Trabzon yer alıyor. Büyükşehir Belediyesi Kanunu'nda yapılacak değişikle il sınırları Büyükşehir belediyesi sınırları olarak kabul edilecek. Van ile birlikte Erciş de Van Büyükşehir Belediyesi sınırları içine girmiş olacak.

Malatya kapsam dışı (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler