YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
11 bin 500 hakime soralım
Yargı reformuna Yargıtay ve Danıştay ile HSYK’nın 5 üyesinin karşı çıktığını belirten Adalet Bakanı, “Onlar statükonun devamından yana. 11 bin 500 hakim ve savcıya soralım” dedi
11 bin 500 hakime soralım
26 Nisan 2010 / 07:48 Güncelleme: 26 Nisan 2010 / 07:49

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, anayasa paketinin yargıyla ilgili düzenlemelerine Danıştay ve Yargıtay ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) seçilmiş 5 üyesinin karşı olduğunu belirterek, “11 bin 500 hakime soralım. ‘Hayır’ derlerse, ben bu işte yokum” dedi. Kanal 7’ye konuşan Ergin şöyle devam etti:

YARGI 340 HAKİMDEN OLUŞMUYOR

“Mevcut anayasa yargının tek hakimi olarak Yargıtay, Danıştay ve Kurul’un 5 üyesini tayin etmiş. ‘Bu işi güzel güzel yapıyoruz, başkalarını niye katalım’ diye bir algı var. Bugün yargı dediğimiz şey, 250 Yargıtay, 90 Danıştay olmak üzere 340 hakimden müteşekkil değil. 11 bin 500 civarında hakim ve savcımız var. Yargıdaki tüm aktörleri katalım. Bu paketin yargıyla ilgili bölümlerine ‘Evet’ mi, ‘Hayır’ mı diyorlar? ‘Hayır’ diyorlarsa ben bu işte yokum. Çünkü, dünyanın hiç bir yerinde olmayan bir modelle Türk yargısı idare edilmeye çalışılıyor.”

İNFORMEL GÖRÜŞME  

CHP’nin paketin bölünmesi teklifi konusunda “İnformel görüşmeler var” diyen Ergin, CHP’nin, “paketin ayrı ayrı oylanabilecek şekle getirilmesi, bunların bir kısmının referanduma sunulmaksızın kabul edilerek yürürlüğe konulması, uzlaşılamayan konuların referanduma sunulması” gibi bir öneri getirdiğini anlattı. Ergin, şunları kaydetti:

PAKET BÖLÜNEBİLİR 

“Belki yürürlük maddesinde, ‘Falanca maddeler birlikte oylanır, kalan maddeler ayrı oylanır’ gibi bir düzenleme yapılabilirse ve paketin tamamı 367’nin üzerinde oy almak koşuluyla Cumhurbaşkanımızın böyle bir ayırma imkanı olabilir. Teknik olarak mümkün. Ama siyaseten her zaman mümkün olmayabiliyor. Umarım bu konuda pozitif gelişmeler olur.” 

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler