YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
100 kilo altın vereyim beni tahliye edin
100 kilo altın vereyim beni tahliye edin
17 Aralık 2011 10:12
Ergenekon sanığından şaşırtan tahliye teminatı: ‘Beni bırakın, 100 kilo altın limitsiz para vereyim’

Ergenekon davasının tutuklu sanığı “sosyete kuyumcusu” lakaplı Ertekin, mahkemeye tahliye için kefalet olarak bir servet önerdi: 100 kilo

altın, dilediğiniz kadar tapu, rakamını sizin belirleyeceğiniz kadar para

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen 29’u tutuklu 108 sanıklı Birinci Ergenekon Davası’nın 208’nci duruşmasına, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile Alparslan Arslan’ın da aralarında bulunduğu 27 tutuklu sanık katıldı. Tutuksuz sanık gazeteci Güler Kömürcü Öztürk de duruşmada hazır bulundu.

Duruşma sırasında talepleri alan mahkeme heyetine sanıklardan birinden ilginç bir talep geldi. Dava kapsamında 3 yılı aşkın süredir tutuklu bulunan “sosyete kuyumcusu” lakaplı Hayrettin Ertekin, örgüt üyesi olduğu iddialarını asla kabul etmediğini ve saygın bir işadamı olduğunu belirterek bir talepte bulundu. Tahliyesini isteyen ve kaçmayacağı konusunda mahkemeye istedikleri her şeyi teminat olarak gösterebileceğini belirten Ertekin, bunun karşılığında teminat olarak ise dudak uçaklatan bir servet önerdi. Ertekin, “100 kilo altın, dilediğiniz kadar tapu, rakamını sizin belirleyeceğiniz kadar parayı tahliye edilirsem kaçmayacağıma dair teminat gösterebilirim. Duruşmalara bir gün dahi gelmezsem bütün bunlar devlete bağış olarak kabul edilsin” dedi.

Hastanede unuttular

CHP Milletvekili Süheyl Batum’un gündeme getirdiği hastanede unutulma olayını da doğrulayan Ertekin, cezaevindeyken 37 kere hastaneye gittiğini söyledi. İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde Jandarmalar tarafından unutulduğunu ve taksiyle cezaevine döndüğü belirten Erketin, “Hastanede yarı çıplak vaziyette unutuldum. Asla kaçmayı düşünmedim. Avukatımı aradım, ardından da bir taksiye binerek cezaevine döndüm. Bunu kimseye anlatmadım. Konuyu Meclis’te gündeme getiren Süheyl Batum’u da tanımam. Adalet Bakanlığı’ndan müfettişler geldiğinde bilgi verdim” dedi.

Perinçek’in talepleri

Duruşmada, söz alan tutuklu sanık İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, 15 yıl önce TBMM’ye sunduğu klasörle Susurluk ve faili meçhul cinayetleri gündeme getiren bir siyasi partinin genel başkanı olduğunu belirtti. TBMM Susurluk Komisyonu’nda bilgisine başvurulan ilk kişinin kendisi olduğunu öne süren Perinçek, “İkinci olarak da eski başbakanlardan Mesut Yılmaz dinlenmiştir. Türkiye’nin önüne Gladio konusunu getiren İşçi Partisi’dir. Bu davada ise Gladio yok, Tayyip Erdoğan’a muhalefet edenler var” diye konuştu.

Perinçek, Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Savcılığı’nın yürüttüğü faili meçhul cinayetlerle ilgili soruşturma kapsamında ifade veren eski MİT’çi Mehmet Eymür’ün, Çiller’in Başbakan olduğu dönemde İsrail’de MOSSAD Başkanı ve heyetiyle görüştüğü yönündeki iddialarını dile getirerek, “Bu toplantının tutanaklarının Başbakanlık’tan istenmesini talep ediyorum” dedi.

Kozinoğlu’nun savunması

Perinçek, cezaevinde hayatını kaybeden MİT’çi Kaşif Kozinoğlu’nun yazılı savunmasında Ergenekon dava dosyasında yer alan “Şirket ve köstebekler” adlı belgeyi Mehmet Eymür’ün bizzat hazırladığını iddia ettiğini söyleyerek, İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasını ve Kaşif Kozinoğlu’nun el yazılı ve bilgisayar çıktısı savunmalarının birer örneğinin istenmesini de talep etti.

Semra Özal’ın kuyumcusu

23 Şubat 2008’de tutuklanan Ertekin, 1390 gündür cezaevinde bulunuyor. Ertekin’in, ‘Ergenekon terör örgütü’nün iletişim-propaganda bölümünde görev aldığı öne sürülüyor. Bir dönem Semra Özal’ın kuyumculuğunu da yapan ve “sosyete kuyumcusu” olarak bilinen Erketin, Business Channel’ın ortaklarından. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler