YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 kişi gözaltına alındı
10 kişi gözaltına alındı
10 kişi gözaltına alındı
23 Şubat 2008 / 09:43 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Ergenekon çetesine yönelik operasyonlarda üniversite hocaları da gözaltına alındı. Dün 4 ilde eşzamanlı yapılan baskınlarda aralarında Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Emin Gürses, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Sayın, emekli öğretim üyesi Orhan Tunç'un da yer aldığı 10 kişi gözaltına alındı.


Gözaltına alınanlar arasında gazeteci Vedat Yenerer, ünlü kuyumcu Hayrettin Ertekin ile Noel Baba Barış Konseyi Başkanı Muammer Karabulut da bulunuyor. Sabah saatlerinde gerçekleşen operasyonda elde edilen çok sayıda belge ile birlikte bilgisayarlara da el konularak İstanbul Emniyeti'ne getirildi.


Terörle Mücadele ekiplerinin sabah saatlerinde yaptığı eşzamanlı baskınlarda çok sayıda belgeyle birlikte zanlıların bilgisayarlarına da el konuldu. Gözaltına alınan Doç. Dr. Emin Gürses ile Doç. Dr. Ümit Sayın'ın adı Ergenekon çetesiyle anılıyordu. İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde öğretim üyesi olan Sayın'ın bazı askerler ve kuvvacılarla yaptığı bilgisayar yazışmaları, o tarihte İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak'a gönderdiği bir tehdit mektubunun ardından ortaya çıkmıştı. Tehdit e-mail'ini Sayın'ın yolladığını tespit eden polis, bilgisayarda yazışmalara rastlamış; ancak bunlarla ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştı. Gözaltındaki Hayrettin Ertekin ise adını 'Semra Özal'ın kuyumcusu' olarak duyurmuştu. Emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün sorgusunda adı geçen Ertekin'in Ümran Üzümcü'nün Kıbrıslı Yalısı'ndan kaybolan 2 milyon YTL değerindeki tablolarla ilgili sorgulandığı öğrenildi. Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut da, tutuklu sanıklardan Sevgi Erenerol ve Kemal Kerinçsiz'le birlikte Ayasofya Derneği'nin kurucu üyeleri arasında yer alıyor. Ümraniye Çak-mak Mahallesi Güngör Sokak'taki bir gecekonduda 27 adet el bombası ve TNT kalıpları ile fünyelerin ele geçirilmesinin ardından ortaya çıkarılan 'Ergenekon terör örgütü' ile ilgili soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Savcılığı sürdürüyor. Operasyonlarda emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün yanı sıra Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sözcüsü Sevgi Erenerol, Kuvvayı Milliye Derneği Genel Başkanı emekli Albay Fikri Karadağ, emekli Binbaşı Fikret Emek, emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin, yazar Ergün Poyraz, Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan ile avukat Kemal Kerinçsiz'in de aralarında bulunduğu 32 kişi tutuklandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler