YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 bin mülteci çocuk Avrupa'da kayboldu!
Avrupa Birliği polis teşkilatı Europol, birlik üyesi ülkelere giriş yapan en az 10 bin mülteci çocuğun kayıplara karıştığını açıkladı. Çocukların organize suç şebekelerinin eline düşmesinden endişe ediliyor!
10 bin mülteci çocuk Avrupa'da kayboldu!
01 Şubat 2016 / 10:02 Güncelleme: 01 Şubat 2016 / 10:12

Avrupa Birliği’nin (AB) güvenlikten sorumlu polis teşkilatı Europol, geçen yıl birlik üyesi ülkelere giriş yapan mülteciler arasında bulunan en az 10 bin çocuğun ortadan kaybolduğunu duyurdu.

Europol Direktörü Brian Donald, İngiliz The Observer gazetesine verdiği röportajda, bahsi geçen çocukların yanlarında ebeveynleri ya da hamileri olmadan AB’ye giriş yaptıklarını, kayıt altına alınmalarının ardından da kayıplara karıştıklarını söyledi.

5 bine yakın çocuğun İtalya’da, yaklaşık bin çocuğun ise İsveç’te kaybolduğunu vurgulayan Donald, “Bazılarının aileleri bulunabilir. Ancak şu anda nerede ve kimlerle olduklarını bilmiyoruz” dedi.

Donald, çocukların kaybolmasının arkasında, AB geneline yayılmış organize bir suç şebekesinin bulunabileceğini düşündüklerini belirtti. Yetkililer, öksüz kalan ya da ailelerinden ayrı düşen mülteci çocukların organ mafyasının, fuhuş çetelerinin veya terör örgütlerinin pençesine düşmelerinden endişe ediyor.

KAÇAKÇILARLA İŞ BİRLİĞİ

AB üyesi ülkelerin polis teşkilatları, mültecilerin Avrupa’ya ulaşmasını sağlayan insan kaçakçılarının, Avrupalı suç şebekeleriyle iş birliği yaptıklarını gösteren delillere ulaşıldığını söylüyor. Buna göre Avrupalı çeteler, mültecileri fuhuş ve köle işçi olarak pazarlıyor.

26 BİN ÇOCUK

‘Save the Children’ adlı kurul, geçtiğimiz yıl AB ülkelerine gelen mülteciler arasında en az 26 bin öksüz ya da hamisi bulunmayan çocuk olduğunu belirlemişti.

Europol verilerine göre geçen yıl Avrupa’ya giriş yapan mültecilerin yüzde 27’si çocuk, bu da 270 bin civarında bir rakama denk geliyor.

SAVAŞ BİTİNCE GERİ DÖNECEKLER

Mültecilere yönelik açık kapı politikası nedeniyle Alman kamuoyunun tepkisini çeken Başbakan Angela Merkel, Irak ve Suriye’de çatışmaların sona ermesinin ardından, bu ülkelerden gelen mültecilerin büyük bölümünün ülkelerine dönmek zorunda olacaklarını söyledi.

Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi’nin Neu Brandenburg kentindeki kongresinde kürsüye çıkan Merkel,  mültecileri geçici süre için koruma altına aldıklarını vurgularken, Bosna Savaşı sırasında gelen sığınmacıların yüzde 70’nin ülkelerine barışın gelmesinden sonra geri döndüğünü hatırlattı.

AVUSTURYA SIĞINMACILARI GÖNDERİYOR

Avusturya, 2019’a kadar en az 50 bin sığınmacıyı ülkelerine geri gönderecek. Viyana, bürokratik işlemlerin hızlandırılması, sınır dışı anlaşmalarının imzalanması ve iadeler için ek uçak seferleri konulması gibi bir dizi uygulamaya geçeceğini açıkladı.

Uygulamalar sayesinde sığınmacıların geldikleri ülkelere gönderilmeleri hızlandırılacak. Avusturya, bu yıl en fazla 37 bin 500 sığınmacı kabul edeceğini açıklamıştı. Öte yandan geçen yıl İsveç’e gelen 160 bin sığınmacıdan 80 bininin sınır dışı edilmesi için hazırlıklar başladı.

 

VATAN

 // Mete Kürşad
Batı medeniyeti yoktur .. Batı ilmi ve fenni olarak öndedir. Atatürk ün gosterdigi hedef ilmi hedeftir. Burada hemen Ataturke saldıran zırto önce biraz oku .....
01 Şubat 2016 22:09
 // Rasim DUMAN
Hanimefendiler ve beyefendiler, affiniza siginarak soyluyorum : Bati Medeniyeti dedigimiz sey, pornografiden, katillikten, talandan ve yalandan baska birsey degil ! Kendilerinden olmayani "insan" olarak kabul etmezler. Kendileri de toplum olarak gay'lerden, lezbiyenlerden, sapiklardan, hirsizlardan olusmaktadirlar !...
01 Şubat 2016 20:02
 // Rasim DUMAN
Bizim safdil "onder" ve "milli sef"lerimizin, agizlari sulanarak bize hedef gosterdikleri Bati Medeniyeti'nin gercek mahiyeti budur iste ! Kaybolan cocuklarin sayisinin, onbinin birkac kati olmasi pek muhtemel. Yabanci "kus"un bile ucmasina izin vermeyen Bati dunyasinin polisinin gozu onunde bu kadar cocuk nasil kaybolur ?!...
01 Şubat 2016 19:54
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler