YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 Aralık'ta Türkiye'ye dönecek
"Silahlı kuvvetlerimiz Afgan halkı ile o hoşgörüyü sürdürmek görevinde"
10 Aralık'ta Türkiye'ye dönecek
06 Aralık 2009 / 13:18 Güncelleme: 06 Aralık 2009 / 13:38

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, DTP'nin "sine-i millete" dönme kararı ile ilgili, "Sine-i millet hiçbir siyasetçinin tasarrufu altında değildir" dedi. Erdoğan, "Hükümetin, TSK'ya karşı yürütülen asimetrik psikolojik harekatın bir parçası olduğu" yönünde açıklama yapan CHP lideri Baykal'a ise , "Sayın Baykal yargı süreci üzerinde çok rahat tasarrufta bulunabiliyor" diye yanıt verdi.

Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama'nın davetlisi olarak ABD'ye gitti. Erdoğan ABD'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. 6-8 Aralık'ta gerçekleştireceği ziyaret sırasında iki ülke ilişkilerinin ele alınacağını kaydeden Erdoğan, Obama ile iki ülkenin ortak gündeminde yer alan ve yakın işbirliğinin sürdürüldüğü bölgesel konuların ele alınacağını kaydetti. Erdoğan, ziyareti sırasında Afganistan, Pakistan, Orda Doğu, Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Kafkaslar'ı kapsayana gelişmelerin de gündeme geleceğini söyledi. Terörizmle mücadele, kitle imha silahlarının yayılmasının önlenmesi, iklim değişikliği, enerji arz ve talebi gibi konularda ikili görüşmeler yapacağını aktaran Erdoğan, "Yapacağım konuşmalarda ülkemizin dış politikasına yönelik temel mesajlarımızı vermeye çalışacağım. ABD'de yeni yönetimin göreve gelmesi ile Obama'nın deniz aşırı ziyaretinin ardından çeşitli temaslarda iki ülkenin işbirliğine ivme kazandırılmıştır. Ziyaretim bu ivmenin büyümesi, örnek bir düzeyde olan siyasi ve askeri ilişkilerimizin ilerlemesine katkı sağlayacaktır" dedi.
 ABD ziyaretinin ardından Cumhurbaşkanı Felipe Calderon'un davetlisi olarak 8-10 Aralık'ta Meksika'yı ziyaret edeceğini anlatan Erdoğan, "Yaklaşık 10 yıldan sonra Başbakan düzeyindeki ziyaretim sırasında, Cumhurbaşkanı ve Senato Başkanı ile ayrı ayrı görüşeceğim" diye konuştu.

Erdoğan ziyareti sırasında Meksika'nın önemli iş çevreleri ile bir araya geleceğini, temaslarında Türkiye ve Meksika'nın ortak gündeminde yer alan BM Güvenlik Konseyi, OECD, ekonomik ve ticari ilişkilerin gelişmesi, uyuşturucu ve organize suçlarla mücadele, enerji arz ve talebi konusunda görüşmeler yapacaklarını kaydetti. Erdoğan, 10 Aralık'ta ise ziyaretlerini tamamlayarak Türkiye'ye döneceğini söyledi.

Ziyarete ilişkin açıklamalarının ardından Erdoğan, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin 8 Aralık günü esastan görüşeceği DTP'nin kapatılması davası ile ilgili, "Doğmamış bir çocuğa don biçilmez. Kararı verecek olan Anayasa Mahkemesi'dir. Şuanda Anayasa Mahkemesi'nin kararı nedir bilemem. Verilecek karar ülkemiz için hayırlı olur" dedi. Erdoğan, DTP'nin "sine-i millete dönme" kararıyla ilgili ise, "Sine-i millet hiçbir siyasetçinin tasarrufu altında değildir. Sine-i millet kimleri kabul eder, seçimlerde görülür. Sine-i millete dönmek halkımıza ait bir karardır. Onun haricinde hiçbir siyasi liderin beyanı söz konusu olamaz" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal'ın, "hükümetin TSK'ya karşı yürütülen asimetrik psikolojik harekatın bir parçası olduğu" yönünde yaptığı açıklamaları soran basın mensuplarına, "
Yargıda olan bir süreç. Yargı süreci üzerinde Sayın Baykal çok rahat tasarrufta bulunabiliyor. Bu konuda açıklamalar yaptık. Lütfen yargıya intikal etmiş bu konuyu bırakalım. Bu konularda hiçbirimiz konuşmayalım. Anayasanın belirleyici hükümleri var. Kalkıp ana muhalefet lideri her zaman yaptığı açıklamaları yine yapıyor. Ben bunları çirkin buluyorum. Özellikle de kuvvetler ayrılığı prensibinin egemen olduğu bir ülkede yargı erkine müdahale olarak görüyorum" dedi.

DTP Eş Başkanı Emine Ayna'nın "demokratik açılım süreci bitmiştir" şeklindeki açıklamalarını da değerlendiren Erdoğan, "Demokratik açılım sürecinde herkes eteğindeki taşları döküyor, kimisi de paçasındakileri döküyor. Bunun bir devlet projesi olduğunu, muhatabın 72 milyon vatandaş olduğunu söyledik. Bu konuda çalışmalarımızı yoğunlaştırarak, sözü olan herkesin bu sürece katkı vermesini ifade ettik. Bundan sonraki süreçte bizler yollara düşüp, 72 milyon vatandaşa anlatma gayretinde olacağız" şeklinde konuştu

Başbakan Erdoğan, "İsrail ile Filistin arasında bir arabuluculuk söz konusu olacak mı?" şeklindeki soruya ise, "Durumdan vazife çıkaramayız. Taraflar Türkiye'den bu konularda ara buluculuk talebinde bulunurlarsa bizde elimizden gelen gayreti gösteririz. Ortadoğu da yapılacak çalışmalarda bölge barışına katkı için elimizden geleni yaparız. Ortadoğu'da aktörler çok. Barış içinde aktörler çok. Bundan sonraki süreçte de aynı katkıda bulunuruz. Arabuluculuk tarafların talebi ile olur. Onlar talepte bulunmadan bizler böyle bir şeyin içinde olmayız" diye yanıt verdi.

Afganistan'a yeniden asker gönderilip, gönderilmeyeceğinin sorulması üzerine ise Erdoğan, "700 civarında olan asker sayımızı 1750'ye çıkardık. Şuanda orada yapabileceğimizi yaptık. Asker sayımızı gerekli olan sayıya çıkardık. Bunun dışında şuana kadar nasıl ki oradaki Afgan ordusu ile yaptığımız eğitim varsa bu eğitimi verme imkanımız var. Silahlı kuvvetlerimiz buna hazır, emniyet personelimiz de hazır. İşin başından önce orada yaptığımız çalışmalar var. Eğitim anlamında, sağlık anlamında çalışmalarımız oldu. Alt yapı çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Şuana kadar 150 milyon dolarlık bu noktada yapılmış yatırım var. İlk etapta 50 milyon dolarlık yatırım söz konusu. Bütün bunlar Afgan halkı ile geçmişten gelen bağı ileriye taşımak. İkinci kez komuta görevini üstlenmiş silahlı kuvvetlerimiz Afgan halkı ile o hoşgörüyü sürdürmek görevindedir" diye konuştu.

Başbakan Erdoğoğan, ABD ziyareti sırasında kendisine heyette yer alan Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Arslan Güner'in eşlik edeceğinin hatırlatılması üzerine ise, "İlk kez olan bir şey değil. 5 Kasım 2007 ABD ziyaretimizde Ergun Saygun paşamızla aynı seyahati yapmıştık. Şuanda da Arslan Paşamızla aynı seyahati yapıyoruz. Gündemimizde Irak ve Afganistan var. Bunlar konuşulacak. Tabi bunu işin ehli olan silahlı kuvvetlerimizle yapmamızdan daha doğal bir şey olamaz" dedi.

Erdoğan açıklamalarının ardından beraberindeki Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen, Genelkurmay 2. Başkanı Arslan Güneri ile birlikte "ANA" uçağı ile ABD'ye hareket etti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler