YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"1 yılda bitmeyecek dava yok"
"1 yılda bitmeyecek dava yok"
06 Ocak 2011 09:46
102.madde kaspamında verilen tahliye kararları büyük tepkilere neden olurken “Bir yılda bitmeyecek hiçbir dava yoktur” sloganıyla yola çıkan Balıkesir'de görevli bir hakim 490 davanın 383'ünü karara bağladı.

Türkiye CMK 102. madde kapsamında yaşanan tahliyeleri tartışırken, Balıkesir 2. Ağır Ceza Hakimi Hacı İbrahim Gözükara ve heyeti Türk yargı sisteminin yüzakı yargıçlardan olmayı başardı.

“Bir dava için bir celse yeter, bir yılda bitmeyecek hiçbir dava yoktur” sloganıyla hareket ederek adalete olan güveni sağlayan Balıkesir 2. Ağır Ceza Heyeti, 2009’da başlayan 490 davanın 383’ünü birinci veya ikinci duruşmada karara bağladı. Heyetin baktığı dava dosyalarında eksik olmadığı için yüzde 78’i aynı yıl Yargıtay’da da onanarak kesinleşti.

SANIĞA CEP TELEFONU’NDAN ULAŞIYOR

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin “Jet Hakim” lakaplı Başkanı Hacı İbrahim Gözükara, Balıkesir ve Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemelerinde son  4.5 yılda baktığı 3 bin 34 davanın 2 bin 700’ünü ilk yada ikinci duruşmada karara bağlayarak kırılması zor rekorlara imza attı. Hakim Gözükara’nın baktığı davalara giren avukatların anlattığına göre Gözükara, iddianame mahkeme heyetine ulaştığında emniyet ve jandarmayı da devreye sokarak teknolojik imkanlarla delilleri kısa sürede topluyor. Tanık, avukat ve bilirkişileride ilk duruşma öncesi cep telefonuyla arayıp buluyor.

İLK DURUŞMAYA GELMEYEN YANDI

Telefon ya da adresine ulaşılamayan sanık veya tanığı bulmak için kendisi de bir dedektif gibi çalışan Gözükara, hastane kayıtlarından banka hesap hareketlerine kadar her türlü bilgiyi tarayarak ilk duruşmada tüm tarafların ve delillerin hazır olmasını sağlıyor. Öyle ki mahkemeye gelmeyen bir sanığı, ikinci celsede hazır edebilmek için kimi zaman maaşına tedbir koydurmayı bile deniyor. Yalancı tanıklığı önlemek için tanığın sözünü ettiği saatte sözünü ettiği yerde olup olmadığını cep telefonu sinyalinden mobese kaydına kadar araştırıyor. Yazışmayla zaman kaybetmiyor, jandarma ve polisten telefonla bilgi lıyor. Gerekirse rapor için adli tıp uzmanını duruşma salonuna çağırıyor.

BİR GÜNDE 22 DAVAYI KARARA BAĞLADI

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Gözükara, bu yöntemle baktığı 772 davanın 600’ünü bir veya ikinci duruşmada karara bağladı. Heyet ayrıca bir günde baktıkları 23 davada 22 karara imza atarak bir rekora da imza atmış. Dosyaların neredeyse tümü de eksiksiz olması nedeniyle Yargıtay tarafından da onandı. Başkan Gözükara, davanın ilk duruşmada bitmesine şaşıranlara “Bir dava için bir celse yeter, bir yılda bitmeyecek dava yoktur” sloganıyla güven sağladıklarını söylüyor.

Eskişehir’de tahliye yok

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Aydıner, CMK uyarınca yapılan tahliyelerin yanlış anlaşıldığını belirterek, ‘’Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki 870 tutuklu ve hükümlüden yaklaşık 500’ü başvurdu. Neden böyle oldu? Bu konu biraz yanlış anlaşıldı galiba. Sanki 5 yıl veya daha az ceza alanların hemen tahliyesi gerekiyor gibi bir sonuç çıktı. Mahkumlar böyle anladı. Yanlış anlayanların hepsi dilekçeyle bize başvurdu. Oysa Eskişehir’de 5 yıl geçmesine rağmen davası bitmemiş kimse yok. Bu nedenle tahliye olamaz. Düzenlemenin hükümlülük süresi ile ilgisi yok. Eskişehir’de tahliye yok. Tahliye olmamasının nedeni yargılama süreci o kadar uzun sürmüyor” dedi.

İSTANBUL’DA 14 TAHLİYE

CMK 102. madde kapsamında İstanbul 9 ve 13. Ağır Ceza 14 sanığı tahliye etti.

Yasa ne diyorsa biz onu uyguladık

Hizbullah ve PKK üyelerinin 10 yıl tutukluluk süresini doldurduğu için tahliyelerine karar veren Yargıtay 9. Daire Başkan Vekili Ekrem Ertuğrul, “Yasaları uyguladık” dedi. Samanyolu Haber’e konuşan Ekrem Ertuğrul, terör örgütü tutuklularını serbest bıraktıkları yönündeki eleştirileri üzüntüyle karşıladıklarını belirterek “Daire olarak yasayı uygulamaktan başka çaremiz yoktu. Yasa 10 yıl tutukluluk süresini dolduran sanıkların zorunlu tahliyesini istiyor. Kanaat kullanma yetkimiz yoktu” dedi.

DOSYA BİZE GELENE KADAR!..

 Davaların dairede uzadığı yönündeki eleştirilere de karşı çıkan 9. Ceza Dairesi Başkanvekili Ertuğrul, tahliye ile sonuçlandırdıkları son dosyaların kendilerine, 1 buçuk 2 ay önce gönderildiğini belirtti. 9. Ceza Dairesi üyelerinin, büyük bir özveri ile davaları incelediğini belirten Ertuğrul, asıl gecikmenin dosyaların daireye gelene kadar yaşandığını söyledi. Bazı gecikmelerin sebebinin sanıkların kendisi olduğunu belirten Başkanvekili Ertuğrul, yargı süresinin hızlandırılmasında siyasi iradeye de iş düştüğüne dikkat çekti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler