YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 Mayıs'ta Taksim'e izin yok!
İstranbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu: "Bu şartlarda Taksim'de miting yapılması mümkün değil. Başka bir alan için müracaatlarını bekliyoruz" dedi.
1 Mayıs'ta Taksim'e izin yok!
25 Nisan 2013 / 14:35 Güncelleme: 25 Nisan 2013 / 15:50

Vali Mutlu, KESK, DİSK, Türk-İş ve Türk Tabipleri Birliği'nden oluşan "1 Mayıs Tertip Komitesi" ile Valilikte gerçekleştirilen görüşmenin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, birkaç gün önce de komite yetkilileriyle bir araya geldiklerini hatırlattı.

Geçen toplantıda komite yetkililerine aktarılan hususların, bugün de dile getirildiğini belirten Mutlu, Taksim Meydanı'ndaki mevcut şartlar itibarıyla mitingin güvenliğiyle ilgili fiziki koşulların oluşturduğu sıkıntıların detaylı şekilde paylaşıldığını söyledi.

Mutlu, bu yıl Taksim'de yapılması istenilen kutlamaların bir başka alanda gerçekleştirilmesi yönünde her türlü imkanın sağlanacağını komite yetkililerine ifade ettiklerini anlatarak, "Kazlıçeşme başta olmak üzere İstanbul'un farklı meydanlarında bu mitingin tertip edilmesi ve 1 Mayıs'ın anlamına uygun kutlanması için her türlü işbirliği konusunda da tekliflerimizi ifade ettik. Bunun yanı sıra Taksim Meydanı'nda çelenk sunma ve Kazancı Yokuşu'nda yapılacak anma seremonileriyle ilgili gerekli işbirliğinin ve kolaylığın sağlanacağı kendileriyle paylaşıldı" diye konuştu.

Aynı önerilerin, önceki toplantıda da komite yetkilileriyle paylaşıldığını dile getiren Mutlu, ancak bugünkü toplantıda komite yetkililerinin, olumsuz pek çok şartına rağmen kutlamaların Taksim'de yapılması yönündeki değerlendirmelerinden farklı bir yaklaşımda bulunmadığını kaydetti.

"Yeni bir miting alanıyla ilgili müracaatlarının olmasını bekliyoruz"

Vali Mutlu, tespit ettikleri hususları komite yetkilileriyle bir kez daha paylaştıklarını belirterek, "Kendilerine 1 Mayıs'ta bu şartlarda böyle bir mitingin tertip edilmesine müsaade edemeyeceğimizi bir kez daha açıklamış olduk. Sürecin bundan sonraki bölümünde yeni bir miting alanıyla ilgili müracaatlarının olmasını bekliyoruz. Geçmiş yıllardaki gibi Cumhuriyet Anıtı önünde oluşturacakları bir platformla bütün alanı bir miting alanı gibi kullanma yönündeki arzularının riskli ve sıkıntılı olacağını değerlendiriyoruz. Bu yaklaşıma müsaade edebilmemizin hukuken mümkün olmadığını da kendilerine net olarak ifade ettik" değerlendirmesinde bulundu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler