YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 Mayıs, "Emek ve Dayanışma Günü"
1 Mayıs, "Emek ve Dayanışma Günü"
1 Mayıs, "Emek ve Dayanışma Günü"
21 Nisan 2008 / 19:01 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 1 Mayıs'ın ''Emek ve Dayanışma Günü'' olarak kutlanmasına ilişkin kararın, Bakanlar Kurulunda imzaya açıldığını bildirdi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 1 Mayıs'ın Emek ve Dayanışma Günü olarak Türkiye'de kutlandığını anımsatarak, Bakanlar Kurulu'nun da bundan böyle 1 Mayıs'ın, Emek ve Dayanışma günü olarak kutlanması konusunda bir karar aldığını bildirdi.


Bakan Çiçek, ''Bakanlar Kurulu kararı aldık. Dolayısıyla bu karar imzaya açılmıştır. Bununla ilgili sair düzenlemeleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız yapacaktır. Bundan böyle 1 Mayıs dünyadaki emsallerine paralel olarak emek ve dayanışma günü olarak kutlanacak'' dedi.


Cemil Çiçek'in açıklamalarından önemli satırbaşları:


Çoğaltılmış fikir ve sanat eserlerini derleme kanun tasarısını ele alındı. Tüm eserlerin derlenmesi yetkisi Kültür Bakanlığı'na verilmiştir. Bakanlar Kurulu'nda en önemli konu  istihdam paketidir . Bu konu ayrıntılı olarak karar bağlanmıştır.  İş dünyası ve meslek kuruluşlarını talepleri vardır. Bu tasarı yasalaşırsa yükleri hafifleyecektir. İşsizlerin meslek yeterliliklerini artırmak, özürlülere iş sağlanması konusu tasarı içindedir. İşsizlik sigortası ödeneği tasarı ile artırılıyor. Bölgeler arası dengesizlik kaldırılıyor. Bazı bölgelere kaynak aktırımı daha fazla olması sağlanacaktır. İşdünyasının rekabet gücünü artırmaya yönelik İşverenin vergi primini 5 puan indiren bir kolaylık sağlanacak.


1 Mayıs emek ve dayanışma günü olarak kutlanıyor. Bakanlar Kurulu 1 Mayıs'ın emek ve dayanışma günü olarak kutlanması konusunda karar aldık. Bundan böyle böyle bir mayıs dünyadaki emsalleri ile birlikte kutlanmış olacaktır. Ancak kutlamalar yapılırken izin verilen yerler çerçevesinde bu kutlamaların yapılmasından yanayız. 1 Mayısın emeğe saygı ve dayanışma çerçevesinde kutlanmasından yanayız.


Bizim en büyük endişemiz bazı örgütlerin bu tip toplantıları istismar ederek mal ve cana zarar verdikleri görülmüştür. Emek ve dayanışma günü şimdiden hayırlı olsun Biz bunun böyle bir gün olmasını arzu ediyoruz. Ancak tatil olmasını arzu etmiyoruz. Bir günlük tatil olması 2 katrilyon maliyeti söz konusudur . Türkiye'de tatil olmadan da kutlamalar yaplıyor. Dünyada da o gün mutlaka tatil olarak değerlendirilmiyor. Türkiye için böylesine ekonomik konular öcelikli iken tatil yapılması doğru değildir.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler