YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 maaşım Van'a halkası büyüyor
'Bir maaşım Van'a' çağrısı yankı buldu Meclis'teki yardım halkası büyüyor
1 maaşım Van'a halkası büyüyor
28 Ekim 2011 / 08:29 Güncelleme: 28 Ekim 2011 / 08:31
AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk'ün "Bir maaşım Van'a" çağrısına kulak veren vekil sayısı her geçen gün artıyor. Örnek bağışa katkıda bulunan vekiller arasına kabine üyelerinden Fatma Şahin, Mehmet Şimşek, AK Parti'den Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, CHP'den de İstanbul milletvekilleri Umut Oran ve Faik Tunay da katıldı.

Meclis'teki anlamlı girişimin ilk adımı Samanyolu TV'deki 'Kardeşlik Zamanı' programında atıldı. Yayına telefonla katılan AK Partili Burhan Kayatürk, bir aylık maaşını bağışladığını belirterek, "Bütün vekiller bunu yapsın isterim." çağrısında bulundu. Kayatürk'e ilk destek, canlı yayında AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür'den geldi. Maddî ve manevî anlamı büyük olan bu girişime AK Parti, CHP ve MHP'den birçok isim katıldı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Spor Bakanı Suat Kılıç, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Edip Uğur, AK Parti Milletvekili Mustafa Şahin, MHP Milletvekili Koray Aydın, birer maaşlarını Van'daki depremzedelere göndereceklerini açıkladı. Bu isimlere dün yeni isimler katıldı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, CHP İstanbul milletvekilleri Umut Oran ve Faik Tunay, bir maaşlarını deprem mağdurlarına bağışlayacaklarını açıkladılar.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin yardım kervanına bireysel katılımının anlamlı olduğunu söyledi. Örnek davranışlarından dolayı milletvekillerine teşekkür ettiğini belirten Şimşek, "Ben de maaşımı bağışlayacağım. Bunu yapan arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Oradaki kardeşlerimizin can kaybını telafi edemeyiz. Bizler hiç olmazsa mali anlamda çekilen sıkıntıları azaltmak için gerekeni yapacağız. Hükümetimiz zaten deprem sonrasında gereken her şeyi yapacak." dedi.

Çelik: Vekiller millete örnek olmalı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, bir maaşını Van'a bağışlayacağını canlı yayında açıkladı. TV8'de Erkan Tan'ın konuğu olan Çelik, bu maddi desteğin manevi öneminin olduğuna dikkat çekti. Erkan Tan'ın yayında Zaman'ın konuyla ilgili "Bir maaşım Van'a" başlıklı manşetini göstermesi üzerine Çelik, şöyle konuştu: "Milletvekili arkadaşları, yürekten destekliyorum. Milletin vekilleri millete örnek olmalıdır. Bu davranışın, maddi destekten ziyade manevi önemi vardır. Böyle günlerde fedakârlık yapmazsanız başkasına yardımcı olamazsınız."

CHP'li tunay: gurur verici bir tablo

Deprem sonrası bölgeye giden ve gelen yardımların dağıtılması çalışmalarına katılan CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bir maaşını Van'daki depremzedelere bağışlayacağını açıklayan isimler arasında yer aldı. CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ise Meclis'ten yükselen sese uluslararası bir toplantı için gittiği ABD'den ortak oldu. Van'da bir insanlık dramının yaşandığını vurgulayan Tunay, "Bizim milletimiz her zamanki gibi en hassas ve insani yanını göstermiştir. Allah bir daha böyle felaketler yaşatmasın, ancak olduğu zaman da birlik beraberliğimizi yok etmesin. Yaşanan dayanışma gurur verici bir tablo. Ben de böyle bir duyarlılığa katılmaktan gurur duyarım." ifadelerini kullandı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler