YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 değil 100 bin oğlum varmış
Şehit yakınlarının törenlerdeki mağrur ve metanetli duruşunu şehit Piyade Çavuş Koray Özel'in annesinin sözleri özetledi: "Ben bir tane oğlum biliyordum, meğer yüz bin taneymiş; Türkiye benim oğlummuş."
1 değil 100 bin oğlum varmış
22 Ekim 2011 / 08:37 Güncelleme: 22 Ekim 2011 / 08:38

Hakkâri'nin Çukurca ilçesindeki terör saldırısında şehit düşen Piyade Çavuş Koray Özel için Adana Sabancı Merkez Camiinde tören düzenlendi. Törene katılan şehit annesi "Ağlamayacağım, bir sanıyordum ama binlerce oğlum varmış" diye örnek bir davranış sergiledi. Adana Askeri Hastanesinden tören mangasının omuzlarından Sabancı Merkez Camiine getirilen şehit Koray Özel'in annesi Elif ve babası İdris'in metanetli duruşları gözden kaçmadı. Görevli astsubayların yardımıyla tören alanına gelişi sırasında acılı anne Elif Özel, ağlayıp terör örgütünü sevindirmeyeceğini vurguladı. Yakalara takılan şehit oğlunun fotoğrafını öpen Özel, "Ben ağlamam. Ben bir tane oğlum biliyordum; meğer yüz bin taneymiş; Türkiye benim oğlummuş. Dimdik dururum, kuzum... Vatan sağ olsun. Kimse sanmasın ki oğlum öldü." dedi. Baba İdris Özel de "Vatan sağ olsun. Hainlere fırsat yok." ifadelerini kullandı. Anne Elif ve kardeşleri şehidin Türk bayrağına sarılı tabutuna ve fotoğraflarına sarılıp, gözyaşı döktü. Terhisine 50 gün kala şehit düşen Piyade Çavuş Koray Özel'in orman işçisi olan baba İdris Özel protokolün taziyelerini kabul ederken, cami avlusundaki vatandaşlar da "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", sloganı attı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla cami etrafında gözyaşı dökerek bekleyen öğrenci gruplarını uyaran bir polis müdürü, "Burada bulunmanız sizin için iyi olmaz. Siyasi slogan atmayın, oyuna gelmeyin. Okulunuza gidin, dersinize girin" uyarısında bulundu.

 

Annesinden seccade istemiş

Şehit düşen askerlerden Piyade Asteğmen Bilal Özcan ve er Eyüp Çolakoğlu'nun cenaze töreni İstanbul Ataköy'de gerçekleştirildi. Törene, Yazıcı ve Bayraktar'ın yanı sıra Hakan Şükür'ün de aralarında bulunduğu bazı milletvekilleri katıldı. Yaklaşık 2 bin vatandaşın katıldığı cenaze töreninde şehit ailelerinin metanetli olması dikkatlerden kaçmadı. Şehit Özcan'ın kuzeni Uğur Çevikaslan, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Özcan'ın dinine bağlı bir insan olduğunu belirterek, 'Şehit olacağını hissetmişti. Annesinden seccade ve tespih istemişti' dedi. Şehit Çolakoğlu'nun aile yakını Timur Yücel de Çolakoğlu'nun sakin bir yapıya sahip olduğunu ifade ederek, gönüllü olarak komando olduğunu kaydetti.

 

Şehide Kürtçe ağıt

Hakkâri'deki hain saldırıda şehit olan Jandarma Er Ramazan Akın, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle, memleketi Ağrı'da toprağa verildi. Askeri uçakla Erzurum'a, buradan da karayoluyla Ağrı'ya getirilen şehidin naaşı, kentin girişinde Ulaştırma Bakanı Yıldırım ve beraberindekiler tarafından karşılandı. Türk bayrağına sarılı şehidin naaşı daha sonra kalabalık araç konvoyu eşliğinde Hamur ilçesine bağlı Aşağı Yenigün köyündeki baba ocağına getirildi. Ambulanstan askerlerin omzunda indirilen şehidin naaşını gören acılı anne Sakine Akın ile şehidin ailesi Kürtçe ağıtlar yaktı.

 

Acı caddeye sığmadı

Şehit düşen erlerden Eyüp Çolakoğlu'nun cenazesi ise, helallik için önce baba evinde getirildi. Büyük bir kalabalık tarafından karşılanan şehidin cenazesinde gözyaşları sel oldu. Şehidin evinin bulunduğu caddeyi tamamen dolduran vatandaşlar, cenazenin kortej eşliğinde geçişi sırasında tekbir getirdi. Zaman zaman izdihamın yaşandığı alanda, sık sık terörü lanetleyen sloganlar atıldı. Zorlukla ilerleyen cenaze aracı şehidin evinin önüne geldiğinde anne Türkan Ergin gözyaşlarına boğuldu. Ataköy 5. kısım camisinde kılınan cenaze namazı sonrası "Şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları atıldı. Çolakoğlu'nun cenazesi, Piyade Asteğmen Bilal Özcan'ın cenazesi ile birlikte top arabasına konarak, defnedilmek üzere Edirnekapı şehitliğine götürüldü. Şehit Çolakoğlu, burada toprağa verildi.

 

Büyük Onur

Şehit uzman çavuş Halil Özdoğru'nun cenazesi memleketi Sinop'ta toprağa verildi. Şehit Özdoğru'nun cenazesi, kaldırıldığı Sinop Atatürk Devlet Hastanesi morgundan sabah saatlerinde alınarak kent merkezindeki askeri lojmanlara götürüldü. Tören sırasında şehidin babası Osman, annesi Şehri, eşi Nuray ve çocukları Onur (14), Ogün (13) ve Ozan Özdoğru (5) gözyaşlarına hakim olamadı. Şehidin büyük oğlu Onur Özdoğru, düzenlenen kortejin önünde babasının fotoğrafını taşıdı.

 

Binler uğurladı

Jandarma Kıdemli Başçavuş İbrahim Geçer'in cenazesi de, memleketi Konya'nın Akşehir ilçesinde toprağa verildi. Şehidin annesi Fatma Geçer, ağabeyi İsmail Geçer, şehidin oğulları Mehmet Batuhan (17) ve Murat Geçer (14) gözyaşı döktü. Konya şehidini binlerin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurladı.

 

Ağlamak yok

Çukurca'da şehit olan Uzman Çavuş Mustafa Aslan'ın cenazesi ise memleketi Çorum'da toprağa verildi. Şehidin eşi Pınar, annesi Salime, babası Ali Aslan ile kardeşleri Türk bayrağına sarılı tabutu kucakladı. Metanetini koruyan ve ağlamayan şehidin eşi Pınar Aslan, aile üyelerine de ağlamamaları konusunda uyarırken, anne Salime Aslan oğlunun fotoğrafını öptü. Ulu Camiye getirilen Aslan'ın cenazesi İl Müftüsü Mehmet Aşık tarafından kıldırılan cenaze namazı sonrasında Çorum Şehitliği'nde toprağa verildi.

 

Kırklareli ağladı

Şehit piyade er Ufuk Bozkurt, memleketi Kırklareli'nin Vize ilçesinde toprağa verildi. Askerler tarafından araçtan indirilerek evini önündeki alana konulan Bozkurt'un naaşına sarılan babası Fedai Bozkurt, ananesi Naciye Kösem, halası Sevinç Bıyıklı ve babaannesi Fatma Bozkurt, gözyaşlarına boğuldu. Şehit askerin halası Sevinç Bıyıklı, 'Ağlamayacağız, hainleri sevindirmeyeceğiz' diye haykırdı.

 

Ağlayarak sevindirmem

Şehit Piyade Onbaşı Soner Ateşsaçan'ın (21) cenazesi Artvin'in Yusufeli ilçesinde toprağa verildi.

Şehidin annesi Fadime ve babası Mehmet Ateşsaçan, oğullarının tabutuna sarılarak ağladı. Şehidin kız kardeşi Fatma Ateşsaçan ise 'Ağlayıp hainleri sevindirmeyin' diye seslendi.

 

2 ay sonra baba olacaktı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde, teröristlerin döşediği mayının patlaması sonucu şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Ulusoy (27), memleketi Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi. Evli ve eşinin 7 aylık hamile olduğu öğrenilen Ulusoy'un 2 yıllık uzman çavuş olduğu öğrenildi.

 

Bosna ve Sırbistan'da gıyabi cenaze namazı

Bosna-Hersek'te ve Sırbistan'ın Sancak bölgesindeki birçok camide cuma namazının ardından şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve dua edildi. Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrevbey Camisi'nde namazın ardından bir konuşma yapan Reis-ul Ulema Yardımcısı Hafız İsmet Sipahiç, Bosna'daki savaş sırasında Sırpların saldırısı sonucu 3 kızını, torununu ve bu olaydan 2.5 ay sonra da eşini kaybettiğini, kendisinin de bir şehit babası olduğunu ifade ederek, şehit Mehmetçiklerin ailelerine sabır dileklerinde bulundu. Sipahiç, 'Şehitler, açık ellerle annelerini, babalarını, cennette bekliyorlar. Şehit ailelerine şu mesajı vermek isterim; Onlar ölmedi, yaşıyor. Bu acıyı gururlu, onurlu bir şekilde kaldıralım" diye konuştu.

 

Cuma hutbesinde 'sağduyu' çağrısı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın talimatı üzerine Cuma hutbesinde şehitlik konusu işlendi. Alınan karar gereği camilerde şehitler için sela okunup dua edildi. Hutbede ise imamlar, şehitliğin anlamını ve İslamiyet'in şehitliğe verdiği önemi anlattı. Şehitleri son yolculuğuna uğurlarken yapılması gerekenlerin anlatıldığı hutbede vakar ve sağduyulu olmaya vurgu yapıldı.  (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler