YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'1.5 lira için öldüler'e tepki
'1.5 lira için öldüler'e tepki
28 Ocak 2010 16:04
Türkiye'yi ağlatan dram 5 günlük aramanın ardından iki küçük kızın cesedine ulaşıldı. Kızların kesitrme diye dereden geçmeye çalışırken boğuldukları iddia edilmişti. İşte bu iddia aileyi çileden çıkarmaya yetti: "Ceplerinde paraları vardı"

Bingöl’de kaybolan Asliye’den sonra Zeynep de ölü bulundu. İki kızın, minibüs paraları kalmadığı için dereden karşıya kestirme geçmeye çalışırken boğuldukları iddia edildi...

Bingöl’ün yeni yerleşim yerlerinden Saray Mahallesi’de ilköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi Zeynep Varış ile kuzeni 3’üncü sınıf öğrencisi Asliye Ayaz, geçen Cuma karnelerini aldıktan sonra evlerine geldi. Asliye, yarı yıl tatilinde okumak için kitap almak üzere çarıya gideceğini söyleyince, kuzeni Zeynep “Ben de gelmek istiyorum” dedi. İki kız saat 12.00’de çarşı merkezine gitmek üzere evlerinden ayrıldı.

Kızların kitap almak için gittikleri kent merkezinde yürürken görüntüleri bir apartmanın güvenlik kamerasına yansıdı ve bir daha kendilerinden haber alınamadı. Kayıp kızların aileleri ve yakınları ile güvenlik güçleri onları her tarafta ararken, Asliye’nin cesedi öncek gün evlerinin 400 metre yakınından geçen Göynük Çayı kıyısında bulundu.

Akıntıya kapıldılar

Bunun üzerine Zeynep’i arama çalışmaları bu kesimde yoğunlaştırıldı. Karla kaplı bölgede, debisi yükselen Göynük Çayı ve bu çayla birleşen Çapakçur ve Güyt dereleri boyunca önceki gün boyu sürdürülen arama çalışmalarında Zeynep’e ulaşılamadı. Dün sabah havanın aydınlanmasıyla yeniden başlatılan aramalarda Zeynep’in cesedine saat 10.15’te ulaşıldı. Asliye Ayaz’ın dün cesedinin bulunduğu yerin 4 kilometre yukarısında, Çapakçur Deresi ile Gayt Deresi’nin birleşip Göynük Çayı’na döküldüğü yerdeki taşlık kesimde bulunan Zeynep Varış’ın cesedinin üzerinin karla örtüldüğü görüldü. Ailelerin ve yakınlarının ifadelerinden Asliye ve Zeynep’in, kitap aldıktan sonra evlerine dönmek için 1.5 lira paralı olmayınca minibüse binemedikleri, yaya dönerken su seviyesinin yükseldiğini farketmedikleri dereden geçmeye çalışınca akıntıya kapılıp boğuldukları ihtimalı ağırlık kazandı. Bingöl Emniyet Müdürü Ahmet Uzunçakmak, Asliye ile Zeynep’in cesetleri üzerinde herhangi bir darp izine rastlanılmadığını söyledi. Uzunçakmak, kesin sonucun Malatya Adli Tıp Kurumu’nun raporundan sonra ortaya çıkacağını belirterek şunları söyledi: “Savcılık ve olay yeri incelemesinden sonra gerekli neticeyi alacağız. Görüldüğü gibi cesedin üzeri karlıdır. Kar çocukların kaybolduğu cuma gününden sonra yani cumartesi günü yağdı. Bu demektir çocuklara ne olduysa kayboldukları gün olmuştur.”

AİLE TEPKİ GÖSTERDİ

Bingöl'de kaybolduktan 5 gün sonra cesedi bulunan Asliye Ayaz ile 6 gün sonra cesedi bulunan Zeynep Varış'ın gittikleri kırtasiyede istedikleri kitap olmadığı için kitap almadan evin yolunu tuttukları öğrenildi. Çocukların aileleri, medyada çıkan "1,5 liraları olmadığı için öldüler" haberine de tepki göstererek haberlerin yalan olduğunu, kızlarının cebinde para bulunduğunu aktardılar.

Sömestre tatilinde kitap satın almak için evden ayrılan Asliye Ayaz ve Zeynep Varış, çok istedikleri kitabı bulamadan evlerine dönmek istedi. Ancak kızlar bir anda kayıplara karıştı. Kızların cesetleri 5 gün sonra derede boğulmuş olarak bulundu.

Çocukların, 22 Ocak Cuma günü karne aldıktan sonra kitap almak için dükkanlarına geldiğini anlatan Damla Kırtasiye işletmecisi İsmail Aratemür, ancak kızların istedikleri kitabın farklı yayınevinden basılı olanını istediklerini söyledi. Bundan dolayı kitap almadan çocukların ayrıldığını aktaran Aratemür, “Çocukların istediği kitap bizde yoktu. Ben onları başka bir kırtasiyeye yönlendirdim. Oraya da gitmemişler. Zaten bulunduklarında çantalarında kitap yokmuş.” diye konuştu.

Bazı medya organlarında, minibüse verecek 1.5 liraları olmadığı için yürüyüp dereye kapıldıkları gibi yalan haberlerin çıktığından yakınan aile mensupları, bu haberlerin, acılarını büyüttüğünü kaydetti. Asliye ve Zeynep'in oturduğu mahallenin muhtarı ve yanı zamanda akrabaları olan Saray Mahallesi Muhtarı Ali Turan, “Çocukların 1.5 lira yüzünden öldükleri iddia ediliyor, böyle bir şey kesinlikle yok. Bunu yalanlıyor ve söyleyenleri de kınıyoruz. Her zaman o yol kullanılıyor. Hatta şu an gitseniz bile insanlar oradan geçiyor. O gün hava çok güzeldi. Çocuklarımız hava güzel diye oradan gelmiş olabilir. Yoksa ikisinin cebinde para vardı.” şeklinde konuştu.

Zeynep Varış'ın amcası da yol paraları olmadığı için sudan geçtikleri haberlerini yalanlayarak, “Böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Çarşıda iş yerlerimiz var. Eğer paraları olmasaydı gelip para alırlardı. Zaten gittikleri kırtasiyede istedikleri kitap olmadığı için kitap alamamışlar. Başka bir yere de uğramamışlar.” diye konuştu.

Öte yandan Malatya Adli Tıp Kurumu'nca Asliye Ayaz'ın ardından Zeynep Varış'ın da yapılan otopsisinde boğulma tesbit edildiği, tecavüz gibi bir saldırının olmadığının belirlendiği öğrenildi.

Çapakçur çayında cansız bedeni bulunan Zeynep Varış da kuzeni Asliye'nin defnedildiği Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

Vatan- CİHAN - Kanal A Haber 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler