YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zorunlu trafik sigortasına hazine ayarı
Zorunlu trafik sigortasına hazine ayarı
04 Temmuz 2016 15:31
Hazine Müsteşarlığı, zorunlu trafik sigortasında göstermelik indirim yapan sigorta şirketleri için harekete geçti.

Trafik sigortasında 16.5 milyon taşıtta ortalama poliçe bedeli 6 ayda 400 TL'den 700 TL'ye yükseldi. Hazine Müsteşarlığı, sadece 10 TL göstermelik indirim uygulayan sigorta şirketleri için, yüzde 20 indirim sağlayacak yaptırım kararı aldı.

16.5 milyon taşıt sahibini ilgilendiren trafik sigortasında beklenen indirim bir türlü gelmedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in uyarılarının ardından sektörün 'göstermelik indirim' yaptığı ortaya çıktı.

Star'dan Ercan Baysal'ın haberine göre hazine kaynaklarından edinilen bilgilere göre Aralık 2015'te ortalama 400 TL civarında olan bir poliçe bedeli 1 Haziran itibariyle 800 Türk Lirası'na yükseldi. Sadece otomobillerde ortalama fiyat 700 lirayı buldu. Hazine'nin uyarılarından sonra sigorta şirketleri poliçe başına ortalama 10-15 Türk Lirası bir indirime gitti.

Fiyat düşüşünün yüzde 5 bile olmadığını tespit eden Hazine Müsteşarlığı, yeni yol haritasına çalışıyor.

İNDİRİM YÜZDE 20 OLMALI

Sigorta şirketlerini rahatlatacak yasal düzenlemelerin ardından en az yüzde 15-20 oranında indirim yapılması gerektiğine dikkat çeken Hazine kaynakları "İndirimler 10-15 lira gibi göstermelik yapılıyor. Piyasalara müdahale etmek istemiyoruz ama sigorta şirketleri bizi buna zorluyor" dedi.

Hazine Müsteşarlığı'nın verilerine göre ortalama 800 lira olan fiyatın 500-600 TL'ye gerilemesi gerekiyor. Zorunlu trafik sigortasında 200-300 lira civarındaki indirimi sağlayacak tarife sistemi için de Bakan Şimşek'in kararı gerekiyor.

Hazine'nin elinde bu kapsamda iki yaptırım bulunuyor. Birincisi tavan fiyat uygulamasına gidilmesi ikincisi ise tarifelerin Hazine tarafından belirlenmesi. Tarife sistemi 2008 yılına kadar uygulanıyordu.

DÜŞÜK FİYAT VERECEK ŞİRKET

Hazine'ye yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre piyasada bazı şirketlerin portföy küçültmek için yüksek fiyatı kullandığı belirtiliyor. Sigortacıların verdiği bilgilere göre sektöre yeni girmesi beklenen bir firmanın zorunlu trafik sigortasında radikal fiyat politikası ile fiyatları düşürmesi beklentisi hakim.

Zorunlu trafik sigortasında vatandaş ve Hazine indirim beklemesine rağmen sigorta şirketleri zam yapmıştı. Aralık 2015'te ortalama 400 TL civarında olan poliçe bedeli 1 Haziran 2016 itibariyle 800 TL'ye yükseldi. Sigorta şirketlerinin talebi doğrultusunda yapılan değişiklikleri içeren Kanun bu yılın Nisan ayında yürürlüğe girdi ama firmalar indirim değil zam yapıyor.

Yetkililer tarife ya da tavan fiyat kararının verilmesi gerektiğini söylüyor. 

bu nasıl fiyat
 // kyomco
geçen sene 43 lira motosiklet sigortası bu yıl 400 tl istediler. zehir zıkkım olsun sebep olana göz yumana. memmet şimşek istifa et derhâl.sen göz yum bunlara.....
04 Temmuz 2016 19:53
ALLAH KAHRETSİN
 // DADAŞ
Bu Zamma Vesile Olanları Bu Mübarek Günde Allah'a Havale Ediyorum ve Onları Şiddetle Kınıyorum 3 Kuruş Menfaat Elde Etmek İçin Milyonlarca İnsanı Mağdur Eden Siyasetçi leride Lanetliyorum. Allah Onları Kahru Perişan Etsin Amin. Herşeyi Anayasa Mahkemesine Götüren ve Herşeye İtiraz Ederek Ülkeyi Kaosa Sürükleyen CHP nin İnsanların Mağdur Olduğu Bu Düzenlemeyi Anayasa Mahkemesine Taşımamasınıda Kınıyorum Onlarıda Şiddetle Lanetliyorum....
04 Temmuz 2016 Pazartesi 16:56
1
 // 1
400 tl den 700 tl mi bu bile acayip artış gerçek bunun kaç katı millet biliyo ya neyse
......
04 Temmuz 2016 16:39
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler