YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeytin hasadında bu yıl yüzde 13 artış bekleniyor
Zeytin hasadında bu yıl yüzde 13 artış bekleniyor
30 Eylül 2016 11:41
Türkiye’nin bu yıl zeytinyağında yüzde 13 artışla 177 bin 365 ton, sofralık zeytinde ise yüzde 8 artışla 432 bin 976 ton üretim yapacağı tahmin edildi.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyine bağlı olarak sektördeki farklı kurumlardan uzmanların katıldığı Ulusal Resmi Tespit Heyeti’nin raporu İzmir Ticaret Borsasında açıklandı.

Konsey Başkanı Ümmühan Tibet, Türkiye genelinde 144 milyon 384 bin meyve veren zeytin ağacından 1 milyon 535 bin ton zeytin alınacağı, bunun 432 bin 976 tonunun sofralık zeytine 1 milyon 102 bin 80 tonunun ise zeytinyağına ayrılacağının tahmin edildiğini belirtti. Buna göre Türkiye’nin zeytinyağı üretiminin 2016-2017 sezonunda bir önceki sezona göre yüzde 13 artışla 177 bin 365 ton olacağının tahmin edildiğini bildiren Tibet, sofralık zeytinde de yüzde 8’lik artışın görüleceğine dikkati çekti.

Tibet, “Geçen sezondan devreden stokla birlikte 217 bin ton zeytinyağımız var, iç tüketimde ve markalı, ambalajlı ihracatımızda hiçbir sıkıntı yaşamayacağımız bir miktar. Fiyatlar anlamında da endişe edeceğimiz bir durum yok. Fiyatlarda büyük bir düşüşe neden olabilecek 200-250 bin tonluk bir ürünümüz de yok.” dedi.

DÜNYA'DA İKİNCİ OLMA HEDEFİ

Türkiye’nin zeytinyağında dünya ikincisi olma hedefine adım adım ilerlediğini, zeytin ağacı varlığını 171 milyona çıkararak İtalya’yı geride bıraktıklarını dile getiren Tibet, ağaç başına verimliliğin artırılmasıyla 2023’e kadar zeytinyağında da ikinci olacaklarına inandıklarını kaydetti.

Konsey Başkanı Tibet, devlet destekleriyle belli bir sayıya getirilen ağaçların sanayi bölgeleri kurulması için kesilebilmesine yönelik yasa hazırlıkları bulunduğunu savunarak, hazırlanan taslağın yasalaşması halinde ağaçların 200 lira karşılığı kesilebileceğini iddia etti.

Tibet, “Böyle bir durumun yasallaşması durumunda olacakları düşünmek bile istemiyoruz. Bu, bizim geleceğimiz. Tüm siyasi partilerimizin, vekillerimizin vicdanına sesleniyorum. Zeytin ağaçlarını koruyalım. Bizim bu tür saldırılara karşı topyekün milli bir duruş sergilememiz gerekiyor.” dedi.

Sektörde kayıtdışılığın da önemli bir sorun olduğunu ve giderek büyüdüğünü de sözlerine ekleyen Tibet, geçen sezon markasız zeytinyağı satışında büyük artış yaşandığını sözlerine ekledi.


AA

Etiketler: ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler