YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekci: Türkiye yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine çıkacak
Zeybekci: Türkiye yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine çıkacak
16 Kasım 2015 16:24
Ekonomi Bakanı Zeybekci, "2016 yılı, Türkiye'nin yeniden coştuğu, yeniden şahlandığı bir dönem olarak ortaya çıkacak. Türkiye, yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine çıkacak" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu belirterek, "2016 yılı Türkiye'nin yeniden coştuğu, yeniden şahlandığı bir dönem olarak ortaya çıkacak. Türkiye, yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine ulaşacak" dedi.

Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak gibi ülkelerdeki ateş çemberine, bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 1,5 yıl içinde dört seçim yapmış olmasına rağmen ekonomisinin büyüdüğünü anlatan Zeybekci, "Şu anda son iki aydır ağustos ve eylülde cari fazla veren bir ülkeyiz. Cari açığımızı 2014 ve 2015'in ilk 9 ayında yüzde 50'ye yakın iyileştiren bir ülkeyiz. Dünyada en hızlı büyüyen 7'nci ülkeyiz. Bütçe açığının iyiliğinde yani başarıda dünyada ilk üçte yer alıyoruz şu anda" diye konuştu.

Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşlarının bütün dünyada negatif görünümler hatta not kırmalar yaparken, Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu teyit ettiğini vurguladı. 

1 Kasım seçimlerinden sonra 2016 yılının, Türkiye'nin yeniden coştuğu ve yeniden şahlandığı bir dönem olacağını belirten Zeybekci, Türkiye'nin yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine çıkacağını anlattı. Zeybekci, ülkenin her sene üst üste yüzde 5'lik büyümelere ulaşacağını dile getirerek, "Bu da 1,6-1,7 milyon yeni vatandaşın iş bulduğu, ihracatta yeniden yüzde 9'luk, yüzde 10'luk artılara doğru yönlendiği, yeniden artı ihracata döndüğü ve ihracatın büyümeye katkısının pozitif olarak Türkiye'de yansımaya başladığı anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler