YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekçi: Türkiye başarı hikayesi yazdı
Zeybekçi: Türkiye başarı hikayesi yazdı
09 Temmuz 2015 07:00
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin siyasi ve ekonomik krizlerin yaşandığı bir coğrafyanın tam ortasında, 1 yıl içinde 3 seçim geçirmesine rağmen geldiği noktanın bir başarı hikayesi olduğunun altını çizdi.

7 Haziran seçimlerinde milletin AK Parti'ye uzlaşarak devleti yönetmeye devam etme mesajı verdiğini, bu mesajı alarak çalışma yaptıklarını anlatan Zeybekci, tek çizgilerinin millet, vatan, bayrak ve devlet olduğunu, aynı çizgiye sahip herkesle herşeyi konuşabileceklerini gerisini ise teferruat olarak gördüklerini söyledi. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu'nun CHP ile ilgili sözlerine de değinen Zeybekci, şöyle konuştu:

"Bugün çok üzücü bir laf duyduk. Bir partinin yetkilisinin meclis başkanı seçiminde demokrasinin güzel bir şekilde tecellisine, miletin iradesinin o ulviyetine yakışmayan bir açıklaması oldu. 'Biz CHP'nin adayına oy verseydik Müslüman olmayan, dinsiz partiye oy verdiniz derler' diye. Hakikaten bu coğrafyaya, ülkeye, millete yakışmayan, herkesi rahatsız eden bir yaklaşım oldu. Ben Denizli'de CHP'ye oy veren nice hafızlar biliyorum, beş vakit namazını geçirmeyen nice dostum var. Onlar adına çok üzüldüm, böyle bir yakıştırmanın yapılmış olmasını da çok büyük bir talihsizlik olarak görüyorum."

Milli iradeye saygı

İş dünyasının siyasi partilere yaptığı ziyaretlerin koalisyona teşvik edilmesi noktasında yararlı olduğunu, ancak "acele edin, dünyadaki gelişmeler şöyle, böyle" şeklindeki telkinlerin yanlış olduğunu dile getiren Zeybekci, Türkiye'nin dünyadaki gelişmeler karşısında endişe verecek bir durumda olmadığını, partilerin bu süreçte kendi tabanlarının görüşünü aldığını, ortaya bazı fikirlerin çıktığını, bu hafta itibarıyla da görüşmelerin başlayacağını ifade etti.

Bu süreçte AK Parti'nin aldığı yüzde 41 oya saygısızlık yapan kesimlerin bulunduğunu söyleyen Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yüzde 52 oy almış cumhurbaşkanına ayar vermeye çalışıyor. 'Çankaya Köşkü'ndeki fanusuna' dönecekmiş. O sözü söylemek senin haddine değildir. Bu milletin yüzde 52 oyuna saygısızlık göstermek senin haddine değildir. Yüzde 41 oy veren bu milletin iradesine o şartları koşmak senin haddine değildir. Önce milli iradeye saygıda mutabık olalım. AK Parti olarak CHP'nin yüzde 25'ine olan saygımda asla kusur etmedim ve etmeyeceğim. MHP'nin yüzde 16'sına kimse saygısızlıkta bulunmamalı ama kimse de AK Parti'nin yüzde 41'ine saygısızlıkta bulunmamalı. Herkesin saygı göstermesi gereken Cumhurbaşkanlığı kurumuna hiç kimse saygısızlık göstermeye yeltenmesin.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler