YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekci: ‘Kurda yaşananlar tamamıyla spekülatif’
Zeybekci: ‘Kurda yaşananlar tamamıyla spekülatif’
13 Eylül 2015 07:35
Ekonomi Bakanı Zeybekci, "Kur konusunda şu anda yaşadığımız, tam anlamıyla spekülatif bir yaklaşımın sonucudur" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisine ilişkin kriz spekülasyonlarından rahatsızlık duyduğunu, Türkiye’nin cari açığını son 2 yılda yüzde 40 iyileştirdiğini ve cari açığı yüzde 5′ler seviyesine çektiğini söyledi.

Türk bankacılığının dünyaya göre güçlü bir pozisyonda konumlandığını belirten Zeybekci, ülkenin temel ekonomik göstergelerini şu şekilde sıraladı:

“Türkiye’nin kamu borçları AB üyesi 28 ülkenin 25′inden daha iyi. Kamu borçlarının milli gelire oranında yüzde 30′lar seviyesine indik. Bütçe açığına baktığımız zaman dünyanın en iyi bütçe açığı rakamına sahip ülkelerden biri haline geldik.  İhracattaki yavaşlamaya rağmen 2014 yılında Türkiye ihracatın ithalatı karşılama oranında tarihi bir zirveye doğru gidiyor.

Tüm bunları üst üste koyduğumuzda Türkiye’nin ekonomik anlamda olumsuz bir beklenti içerisine girmesini gerektirecek hiçbir yapısal bozukluğu yoktur.”

“TÜRKİYE’NİN TEFECİYE DÜŞME RİSKİ YOK”

Türkiye’nin toplam borcunun 400 milyar dolar seviyesinde olduğunu anımsatan Zeybekci, kısa vadeli borçların (1 yıllık) 126 milyar dolar olduğunu kaydetti. Türkiye’deki döviz tevdiat hesapları toplamının 190 milyar doların üzerinde olduğunu kaydeden Zeybekci, İSO meclis üyelerine şöyle seslendi:

“Bugün Merkez Bankası’nın rezervleri 120 milyar dolar civarındadır,  bunun içinde  kullanılabilir rezervleri 60 milyar doların üzerinde, artı 20 milyar doların üzerindeki bir altın rezerviyle ben size bir esnaf, sanayici veyahut da bir sanayici olarak soruyorum, sizin şirketinizin böyle bir bilançosu olsaydı, şirketinizin 1 yıl içinde acil nakdi paraya ihtiyacı olur muydu? Tefeciye düşme riski olur muydu? Panik durumu olur muydu? Türkiye’nin hali budur arkadaşlar, Türkiye son derece güçlü yapısal ekonomik değerlere sahiptir.Tabi ki dünyada bir sıkıntı var, ama Türkiye bunun fazlasını yaşayacak durumda değildir.”

Kurun finansal bir sonuç olduğunu dile getiren Zeybekci, seçim sonunda koalisyon kurulamaması ve artan terör sebebiyle TL’nin dolar karşısında diğer para birimlerinden daha fazla değer kaybettiğini söyledi.

“Kur konusunda şu anda yaşadığımız tam anlamıyla spekülatif bir yaklaşımın sonucudur” diyen Zeybekci, “7 Haziran seçimlerinde hükümet kurulamaması ve terör olaylarının etkisiyle ekstra maliyet yaşadık” ifadelerini kullandı.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler