YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekci: İki yıl içinde hayal olur
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “"Hedefimiz bölge ülkelere 150 milyar dolar ihracatı pat diye yapmak. Türkiye bu şekilde devam ederse, bir-iki yıl içinde cari açık hayal haline gelir”" dedi.
Zeybekci: İki yıl içinde hayal olur
09 Ağustos 2014 / 10:00 Güncelleme: 09 Ağustos 2014 / 15:39

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci “Türkiye bu şekilde devam ederse bazı nüanslar dışında cari açık hayal haline gelir. Bu da bir iki yıl içinde olur” dedi.

Star’a açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci, Türkiye’nin dış ticaretinde sürpriz ülkenin İran olacağını tercihli ticaret anlaşmasıyla 15 milyar dolar olan ticaret hacminin 2015 sonuna kadar 35 milyar dolar seviyesine çıkarılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Zeybekci, şunları söyledi:

"Hedef bizim kültür coğrafyamızda şu andaki 150 milyar dolarlık rakamı bu coğrafyada pat diye elde etmek. Bunun da 35 milyar doları İran’la olur. Ayrıca Irak’la olan yeni gelişmeler oranın yeni yapılanması Türkiye’yi mecbur ülke haline getiriyor. Bizim Irak’ta şu anda resmi olarak 12 milyar dolar, gayri resmi olarak 4 milyar dolar daha ihracatımız var. Irak’ta çok kolay şekilde 20-25’li rakamlara bir iki yıl içinde ulaşacağımıza inanıyoruz. Başka projelerimiz de var tabi. Türkiye bu şekilde devam ederse bazı nüanslar dışında cari açık hayal haline gelir. Bu da bir iki yıl içinde olur." 

Bakan Zeybekci "İhracatta temmuzda bir es yaptık. Ağustosta inşallah bu temmuz esini tamamlarız" diye konuştu.

İhracat Ağustos'ta hızlanır

10 Ağustos’tan sonra Türkiye’nin edilgen ekonomiden etken ekonomiye geçişinin başlayacağını belirterek; enerji, hammadde ve tüketim ağlarına hakim olabileceğini söyledi.

Bakan Zeybekci, daha aktif bir ekonomi politikası izleneceğini belirterek “Türkiye olarak 152 milyar dolarlık ihracat seviyesine geldik. Bildiğimiz ve bugüne kadar geldiğimiz üretim, pazar, pazarlama alışkanlıklarıyla sistemin tamamıyla aynı şekilde devam edersek bizim 2023 hedeflerine ulaşmamız mümkün değil.

Bundan sonra Türkiye’nin yapması gereken enerji ve hammadde ihtiyacını sürdürülebilir garanti altına alan ve kontrol edebilen, tüketim alışkanlıklarını da belirlediği, tüketim ağlarını kendinin kontrol ettiği edilgen değil etken ekonomiye sahip olması”  dedi.

Çocuğuma ayakkabı alamadım, vergi ödedim

Bakan Zeybekci “Türkiye’deki tüm krizleri yaşadım. Tansu Çiller 93, 94’lerde bir kriz yaşadı, herkes katkı payı, varlık vergisi bilmem ne ödedik ya. Çocuğuna ayakkabı alamama pahasına onları ödemiş olan bir insanım ben. Şu anda Türkiye’de üretmemenin, istihdam yapmamanın, stok yapmamanın, yatırım yapmamanın tek sebebi vardır o da reel sektörün katlanmaya razı olmadığı ve olamayacağı faiz” dedi.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler