YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zeybekçi: "Euro Dolar karşısında TL'den daha fazla değer kaybetti"
Zeybekçi: "Euro Dolar karşısında TL'den daha fazla değer kaybetti"
13 Mart 2015 03:42
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Euro, dolar karşısında 8 ayda yüzde 28.1 değer kaybederken, Türk lirası ise yüzde 23,5 değer kaybetti” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) 15. Ekonomi Basını Başarı Ödülleri törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Bakan Zeybekci, “Dün akşam itibari ile Euro dolar karşısında 8 ayda yüzde 28.1 değer kaybederken, Türk lirası yüzde 23,5 değer kaybetti. Dolar endeksini oluşturan 6 para birimi Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu, İngiliz Sterlini ve Avustralya Doları dahil olmak üzere bu para birimlerinin ortalaması geçen sene haziran ayından itibaren bu güne kadar dolar karşısında yüzde 23 değer kaybetti. Aynı şekilde Türk lirası da yüzde 23 değer kaybetti. Dolayısıyla Türk lirası bu hareket içinde. Türkiye’de Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı değildir. Dünya beklenen ve öngörülebilen hesaplanabilen bir dalgalanma yaşıyor. Türkiye’de bu dalgalanmaya karşı dünyada doların değer kazanmasını engelleyeceğim diye bir tepki verme durumunda değildir. Akıllı bir şekilde süreci yönetmemiz gerekiyor ve bunu yapıyoruz” dedi.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler