YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zenginler paralarını hangi ülkelerde saklıyor?
Zenginler paralarını hangi ülkelerde saklıyor?
05 Ağustos 2009 10:34
Türk işadamları kazandıkları paraları yine bulundukları ülkelerdeki bankalarda tutuyor

Türk işadamlarının başta Rusya olmak üzere Orta Asya’daki bankalarda önemli miktarda mevduatları olduğu ortaya çıktı.Yurtdışındaki varlıkların yurda getirilmesini öngören ikinci Varlık Barışı projesi kapsamında yapılan ön çalışmalarda, Türk işadamlarının başta Rusya olmak üzere Orta Asya’daki bankalarda da önemli miktarlarda mevduatları olduğu tespit edildi. Bunun üzerine Maliye Bakanlığı, ikinci Varlık Barışı Projesi ile ilgili tanıtım çalışmalarını Moskova’da da yapmaya karar verdi. Türk işadamlarından gelen yoğun talep üzerine, süresi 30 Eylül tarihine kadar uzatılan Varlık Barışı Projesi’nin tanıtım hazırlıkları sırasında ilginç bir gelişme yaşandı. Türk patronların daha çok İsviçre, Hollanda, Almanya ve Belçika gibi ülkelerdeki bankalarda mevduatı olduğunu tespit eden Maliye Bakanlığı ikinci varlık barışının tanıtım çalışmalarını bu ülkelerde yoğunlaştırma kararı aldı.


İŞADAMLARI İHBAR ETTİ


Tanıtım çalışmaları için TÜSİAD, TOBB gibi sivil toplum örgütlerinden de destek isteyen Maliye Bakanlığı’na işadamlarından, tanıtım çalışmalarının Moskova’da yapılması konusunda tavsiye geldi. Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, başta Rusya olmak üzere Orta Asya ülkelerinde Türk işadamlarının yüklü miktarda mevduatı olduğunu bildirdi. Yapılan araştırmalarda, son dönemde bu ülkelerde yoğun bir şekilde iş yapan Türk işadamlarının, bu ülkelerde kazandıkları paraları yine bu ülkelerdeki bankalarda tuttukları tespit edildi. Bunun üzerine, ikinci varlık barışı ile ilgili çalışmaların, Moskova’da da yapılması kararlaştırıldı.


İkinci Varlık Barışı’na henüz kayıt yok


Birinci Varlık Barışı Projesi kapsamında 14.8 milyar liralık beyan yapılmasına rağmen fiili giriş 6 milyar lirada kalmıştı. İşadamlarından gelen talep üzerine, ikinci Varlık Barışı projesiyle ilgili yasa da bir ay önce yürürlüğe girdi. Bugüne kadar,ikinci Varlık Barışı projesi kapsamında, beyanın olmadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı, ağustos ve eylül aylarında geniş bir tanıtım atağı yapacak. Eğer ihtiyaç duyulursa, 30 Eylül tarihinde dolacak olan ikinci varlık barışının süresi, uzatılabilecek.


Star

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler