YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zarrab'ın 6 milyonluk kont patroniçesi bu evde oturuyor!
Zarrab'ın 6 milyonluk kont patroniçesi bu evde oturuyor!
24 Aralık 2013 22:00
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda tutuklanan Reza Zarrab’ın ‘reis’ diye hitap ettiği İranlı işadamı Babek Zencani’nin ABD'nin kara listesine girmeden önce Türkiye'deki şirketi Kont Group ve Kozmetik’i devrettiği Merve Irmak'a ulaşıldı.

Kont Group ve Kozmetik ve şirketin 2011’de Tacikistan’da aldığı Kont Bank, nisan ayında Zencani’nin diğer şirketleriyle birlikte ABD’nin yaptırım listesine alındı. Irmak, Kont Group ve Kozmetik’i 1 Şubat’ta devraldı. Sefaköy’de sadece bir arabanın geçebileceği genişlikte ara sokakta, boyasız üç katlı bir binanın ikinci katında oturan Irmak’la daire kapısının önünde görüştük.

1979 doğumlu olduğunu söyleyen Irmak, önce şirketi aldığını söyledi. Ardından parayı nasıl ödediği, sermaye sahipliği ve başka bir ticari faaliyeti gözükmediğini ısrar etmemiz üzerine “Orada çalışıyorum” yanıtı verdi. Irmak, Babek Zencani'yi birkaç defa gördüğünü söyledi. Pazar akşamı görüştüğümüz Irmak, pazartesi şirketten kendisini aramamızı söyledi. Ayrıca piyasada ticari davalarla tanınan bir avukatın müvekkili olduğunu söyleyerek, onunla görüşmemizi istedi. Kont Group'u dün aradığımızda bize Irmak’ın işe gelmeyeceğini bildirdiği söylendi. Avukatı olduğunu söylediği şahsın asistanına konuyu aktararak not bıraktık. Ancak bize dönülmedi.

Zencani, ilk önce Aralık 2012’de AB'nin kara listesine alındı. Ardından da ABD’den kendisiyle ilgili açıklamalar geldi. AB, Zencani ve onun Malezya, İsviçre ve Dubai'deki şirketlerini kara listeye alırken, Kont Group ve Kozmetik’le Kont Bank'ı dışında bıraktı. ABD ise Zencani'yi nisan ayında listeye alırken, Türkiye'deki iki şirketi de yaptırım kapsımına aldı. Kont Kozmetik'in Kont Bank'ı sattığına dair çelişkili haberler bulunurken, ABD hâlâ Kont Kozmetik tarafından kontrol edildiğini kabul ediyor.

Sermaye arttı 1 ay sonra ırmak aldı

Zencani, 2007'de adı Kont Group ve Kozmetik'i kurdu. 200 bin liralık sermayenin 198 bin liraya denk hissesi Zencani'ye, 2 bin lirası İranlı Soraya Asadi'ye aitti. 2 Ocak 2013'te 200 bin liradan 6 milyona sermaye artırımı yapıldı. Artırım ortaklar ve geçmiş yıllar kâr hesabından karşılandı. Zencani'nin sermayedik payı 5 milyon 998 bin liraya çıktı. Asadi'nin aynı kaldı. Merve Irmak, 1 Şubat'ta Zencani'ye ait olan sermayeye denk hisselerin tamamını devraldı. Asadi yine küçük ortak kaldı.

Ticaret sicilde başka bir faaliyet yok

Irmak'ın Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'ndeki bilgilerinden yola çıkarak yaptığımız taramada, başka bir ticari faaliyeti olmadığını gördük. Herhangi bir işletmenin eski ortaklar listesinde de yer almıyor.

Yasaklı Onur Air 'Zencani ortak değil' diyor

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda tutuklanan işadamı Reza Zarrab'ın ifadesinde bahsettiği belirtilen İranlı Babek Zencani ile ilgili Onur Air’den dün açıklama geldi. Onur Air'den yapılan açıklamada, Babek Zencani'nin şirket ortakları arasında yer almadığı bildirildi. Onur Air, 2013 başında 250 milyon dolara İran asıllı Dubaili işadamı Mahdi Shams'e satılmış, sonra Zencani'nin şirketi Qeshm Airlines'a satıldığı ileri sürülmüştü. İran kökenli Mahdi Shams’ın ortak olup yönetime girdiği Onur Air’e ABD bu yıl içinde yaptırım uyguladı. Şirketin 250 bin dolarlık uçak parçasının gönderilmesi engellendi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın eylüldeki ABD ziyaretinde de konu gündeme geldi. Bakan Çağlayan, Onur Air için ABD’ye teminat verdiğini açıkladı. İddialara göre bir süre önce Shams, Onur Air yönetiminden ayrıldı. Shams’ın arkasında Zencani’nin olduğu öne sürüldü.

Ulusoy açıklama yapacak

Babek Zencani'nin ortak iş yaptığı iddia edilen isimlerden biri de Haluk Ulusoy oldu. Ulusoy, konuyla ilgili bugün açıklama yapacağını bildirdi. DHA'nın haberine göre Ulusoy, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'nin ilk otobüs terminalinin yatırımcıları arasındaydı. Mart ayında hizmete giren terminalin açılış törenine katılanlardan biri de Zencani oldu. Ulusoy, tören öncesi Zencani'yle terminali gezdi. Asya Ekspres Şehirlerarası Otobüs Terminali'nde 40 otobüs, 60 taksi çalışırken, terminal içinde 7'si Türkler tarafından işletilen toplam 56 işyeri bulunuyordu.

 

HABERTÜRK

 

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler