YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Zam yüksek fakat yapılıması gerekiyordu"
"Zam yüksek fakat yapılıması gerekiyordu"
"Zam yüksek fakat yapılıması gerekiyordu"
03 Kasım 2008 / 17:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Botaş'ın doğalgaz fiyatlarına 1 Kasım itibariyle yaptığı zam ile ilgili olarak Enerji Bakanı Hilmi Güler rakam bize de yüksek geldi diyerek üzerinde çok tartışıldığını fakat yapılması gerektiğini söyledi.Botaş tarafından gerçekliştirilen yüzde 22,5'lik zammın ardından gelen eleştirileri yanıtlamak için toplantı düzenleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler  doğal gazın özel fiyatlandırma tekniğinin bulunduğunu belirterek, ''6 ay, 9 ay geriden gelen bir sistematiği var ve biz dünyada 1,5 trilyon dolarlık bir piyasanın içinde yüzde 2'lik bir payız. Dolayısıyla o kurallara uyuyoruz'' dedi.


Bakan Güler, düzenlediği basın toplantısında, doğal gaza yapılan zam siyasi boyuta çekildiği için bu toplantıyı BOTAŞ Genel Müdürü Saltuk Düzyol ile birlikte yaptıklarını söyledi. Türkiye'nin doğal gazın yüzde 97'sini yurt dışından aldığını ifade eden Bakan Güler, ''Bu, dünyadaki doğal gaz piyasasının da yüzde 2'sini oluşturuyor. Yani dışımızda yüzde 98'den daha büyük bir kısım var. Burada da büyük bir piyasa var ve kurallar var. Yani doğal gazı petrolle ve diğer mallarla karıştırmamak lazım'' diye konuştu.


Doğal gazın özel fiyatlandırma tekniğinin bulunduğunu belirten Güler, şöyle konuştu:


''6 ay, 9 ay geriden gelen bir sistematiği var ve biz dünyada 1,5 trilyon dolarlık bir piyasanın içinde yüzde 2'lik bir payız. Dolayısıyla o kurallara uyuyoruz. BOTAŞ bu kuralların dışında hareket etmiyor ve edemez. Ancak kendi gazımızı inşallah çıkartırsak böyle bir durum söz konusu olursa daha özel bir takım kuralları belki koymak mümkün olabilir. Tabii basında şunu görüyoruz. Kar-zarar ayrı bir şey, borç-alacak ayrı bir şey, nakit akışı ayrı bir şey. Muhasebenin m'sini bilenler, finansmanın f'sini bilenler aslında bunları karıştırmıyor. Ama bu konuda büyük bir bilgi kirliliği var. Bu bilgi kirliliği halkımızı yanılttığı sürece de biz bundan mutlu olmuyoruz.''


KÂRSIZ SATIYORUZ
Bakan Güler, bu toplantıyı savunma toplantısı değil bilgilendirme toplantısı olarak yaptıklarını kaydederek, şu bilgileri verdi:


''Çünkü dünyada petrol fiyatları aynı zamanda doların paritesi bizim kontrolümüzde olmadığı için dünyada ne yapılıyorsa ekonominin gereği neyse bu yapılıyor. Dolayısıyla bu noktada sayın genel müdürümüz bir açıklama yapacak ardından ben açıklama yapacağım ve soruları yanıtlayacağım. Zamanımız müsait olursa bu hesaplamanın nasıl yapıldığını formülleriyle açıklayacağız. Bizim her şeyimiz açık ve şeffaf. Kar-zarar borç-alacak ve nakit akışı 3 ayrı kavramdır, 3 ayrı sahadır bunları karıştırmamak gerekir. Bunları politik kurnazlık sahasına çekmemek lazım.''


Ekonominin gereklerini yerine getirdiklerini ifade eden Güler, inandıkları doğruları hiç bir popülizme yer vermeden halkla paylaşacaklarını bildirdi.


Doğalgaz satışlarından kâr edilmediğini aktaran Güler, yüzde 22,5'lik zammın kendilerine de çok yüksek geldiğini fakat bunu gerekli olduğunun bal gibi bilindiğini söyledi.


En pahalı doğalgazın Türkiye'de olduğu söylentilerine karış çıkan Enerji Bakanı "Eğer pahalı olsaydıbu kadar insan yaptırmak için karışmazdı, 63 vilayet doğalgaza geçti" dedi.


2007 yılında hiç zam yapılmadığını hatırlatan Hilmi Güler bu dönemde ihtiyaç duyulmağını için zam yapılmadığını söylerdiği gibi 2007'de yapılmayan zammın acısının çıkartılmadığını söyledi.


2009'UN İLK ÇEYREĞİNDE FİYATLAR DÜŞECEK
Toplantıda söz alan Botaş Genel Müdürü Saltuk Düzyol, Türkiye'ninz yüzde 99 oranında dışa bağımlı olduğunu 5 ayrı ülkeden 9 farklı anlşama ile doğalgaz alındığını belirtti.  Düzyol, "Doğalgaz zammında Botaş'ın alacakları değil, petrol fiyatları ve kur düzeyi  etkili oldu" dedi.


Botaş Genel Müdürü petrolün 150 dolara dayandığı günlerde fiyatların birden artmadığı hatırlatarak zaman içinde artan fiyatların birden düşmeyeceğini söyledi. Düzyol son 9 aylık döneme bakıldığında dogalgaz fiyatlarının hala Avrupa'daki fiyaktların altında olduğunu ve 2009'un ilk çeyreğinde fiyatların düşeceğini kaydetti.


Düzyol, petrol fiyatlarının mevcut konumunu sürdürmesi ve  dolar kurunun da mevcut düzeylerinde seyretmesi halinde 2009'un ilk çeyreğinde doğalgaz fiyatlarında indirimlerin söz  konusu olabileceğini söyledi.


  

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler