YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Zam teklifi Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmedi
Zam teklifi Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmedi
Zam teklifi Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmedi
01 Temmuz 2008 / 07:48 Güncelleme: 01 Temmuz 2008 / 00:00

Elektriğe yapılan yüzde 21’lik zammın ardından, BOTAŞ da doğalgaza zam yapılmasını istedi. Başbakan zam önerisine karşı çıkınca, teklif Bakanlar Kurulu’nda kabul edilmedi.


Artan petrol fiyatları nedeniyle zam ihtiyacı had safhaya ulaşan BOTAŞ, Haziran ayının ardından Temmuz ayı için de zam talebinde bulundu.


Bakanlar Kurulu’na sunulan talepte konut için yüzde 9, sanayi için ise yüzde 11 oranında zam yapılması istendi.


Ancak Bakanlar Kurulu’ndaki görüşmelerde Başbakan Tayyip Erdoğan, art arda zam yapılmasına karşı çıktı; talebin daha sonra değerlendirilmesini istedi.


BOTAŞ, son olarak Haziran ayında doğalgaza konutlarda yüzde 7.4, sanayide yüzde 8.3 oranında zam yapmıştı. BOTAŞ’ın zam önerisi kabul edilseydi, son iki ayda doğalgaza yapılan toplam zam oranı ortalama yüzde 20’yi bulacaktı.


ELEKTRİĞE YÜZDE 21 ZAM


Doğalgaza zam yok ancak elektrik yarından itibaren pahalanıyor. Elektrik yarından geçerli olmak üzere ev ve işyerlerinde yüzde 21, sanayide ise yüzde 22 zamlanacak.


Elektriğe en son Ocak ayı içinde yaklaşık yüzde 20 oranında zam yapılmıştı. 1 Temmuz’da yapılacak zamlarla birlikte 2008 yılı içinde elektrikteki fiyat artışı yüzde 42 düzeylerine yükselecek.


NTV

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler