YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Zam gelirse dava açarız"
Ekmeğe zam geleceği söylentisi Tüketici hakları derneğini harekete geçirdi. Daha ortada zam yok ama eğer olursa diye şimdiden dernek önlemini aldı. Ve muhtemel bir zamma karşı dava açacakalrını söyledi...
"Zam gelirse dava açarız"
14 Ocak 2010 / 14:12 Güncelleme: 14 Ocak 2010 / 14:13

Daha zam gelmedi ama zam geleceği söylentisi bile yetti... Ekemeğe gelecek muhtemel bir zamma karşı Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER) Genel Başkanı Mustafa Göktaş, yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için dava açabileceklerini bildirdi.

Göktaş, yaptığı yazılı açıklamada, ekmek üzerinde oynanan oyunların devam ettiğini iddia ederek, bir yanda bayat ekmeği yarı fiyatına almak isteyen milyonlar varken, diğer yanda yılda 12 milyon ekmeğin çöpe gittiğini ifade etti.

Fakir fukaranın tek gıdası haline gelmiş ekmeğin, bu üretim şartlarında insan sağlığını tehdit eden bir boyuta ulaştığını savunan Göktaş, şunları kaydetti:

''Ekmeğin üretim aşamasından, satışına kadar olan süreçteki tüm giderleri hesapladık. Yaptığımız hesaplara göre, ekmeğin bayideki fiyatının 50 kuruş, fırındaki fiyatının ise 45 kuruş olması gerekir. Bu haksız kazanca rağmen önümüzdeki günlerde ekmeğe yüzde 10-15 zam yapılırsa, yürütmenin durdurulması ve işlemin iptali için tüm tüketiciler adına dava açarız.''

Göktaş ayrıca, ekmek üretiminde sağlık koşullarının da hiçe sayıldığını ve üretimin insan sağlığını tehdit eder bir boyuta geldiğini ileri sürdü.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler