YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yüzde 50 indirim tarih oluyor
Yüzde 50 indirim tarih oluyor
26 Kasım 2010 08:41
Borçların yeniden yapılandırılması kapsamında, 31 Temmuz'dan önceye ait 120 liranın altındaki cezalar silinecek. Ancak önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor. Buna göre 120 liranın üzerinde olan trafik cezalarında yüzde 50 indirim uygulanmayacak.

Borçların yeniden yapılandırılması kapsamında trafik cezalarıyla ilgili önemli bir ayrıntı dikkat çekiyor.

Buna göre 31 Temmuz tarihinden önceye ait 120 liranın altındaki trafik cezaları silinecek. Bu rakamın üzerindeki cezalar ise eksiksiz tahsil edilecek. 15 Kasım'da duyurulan tasarının ilk halinde trafik cezalarının yüzde 50'sinin tahsil edilmesi öngörülüyordu. Ancak bu madde değiştirildi. 120 lirayı aşan cezalarda indirim yapılmaması kararlaştırıldı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan tarafından 15 Kasım'da duyurulan borç yapılandırma tasarısında idari para cezalarının yüzde 50'sinin tahsil edileceğine ilişkin maddede değişiklik yapıldı. Buna göre 120 liranın üzerindeki tüm trafik para cezalarının tahsilinde herhangi bir şekilde indirim olmayacak. Maliye Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülen tasarının ilk halinde cezanın yüzde 50'sinin tahsilinden vazgeçilmesi ve kalan miktara TÜFE veya ÜFE'ye endeksli enflasyon oranında faiz hesaplanması yer alıyordu.

Değişikliği değerlendiren ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili, tasarının dün itibarıyla son şeklinde maddenin böyle olduğunu belirterek, değişiklik olabileceği sinyali verdi. Düzenleme hakkında değerlendirmede bulunan yetkili, "Tasarı ne zaman Başbakanlık tarafından yayınlanırsa o zaman son şeklini almış demektir. Başbakanlık'a gidene kadar yeni değişiklikler olabilir. Mevcut maddelerde değişiklik olabileceği gibi yeni maddeler de eklenebilir." dedi.

Zaman

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler