YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtiçi piyasalar yeni haftada PPK kararına odaklandı
Yurtiçi piyasalar yeni haftada PPK kararına odaklandı
18 Mayıs 2015 09:15
Küresel piyasalarda, geçen hafta dolar talebindeki düşüş ve risk iştahındaki artış dikkati çekerken, pozitif bir seyir izleyen yurtiçi piyasalar bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası kararlarına odaklandı.

ABD'de özellikle geçen haftanın ikinci yarısında dolar endeksinde ve 10 yıl vadeli tahvil faizlerindeki düşüş öne çıkarken, pay piyasalarında tarihi zirveler görüldü. Cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 0,11 yükselerek 18.273 puan ile tarihinin en yüksek ikinci kapanışını gerçekleştirirken, S&P 500 endeksi kapanış rekorunu yüzde 0,08 geliştirerek 2.123 puana taşıdı. Geçen hafta içinde yüzde 2,35'e kadar yükselen ABD 10 yıl vadeli tahvil faizleri, perşembe ve cuma günleri hızlı bir şekilde düşerek haftayı yüzde 2,14 seviyelerinde tamamladı. Analistler, bu hafta ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının takip edileceğini belirterek, nisan ayı TÜFE ve imalat sanayi verilerinin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.

Avrupa tarafında, geçen hafta büyüme ve enflasyon verileri ile Yunanistan'a ilişkin belirsizlikler piyasaların en önemli gündem maddeleriydi. Geçen hafta avro/dolar paritesi yükseliş eğilimini devam ettirerek 1,11 seviyelerinden 1,1450'ye kadar çıktı, pay piyasalarında ise düşüşler görüldü. Cuma günü Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,98, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,18, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,71 değer kaybetti.

Asya tarafında, bugün Japonya'da açıklanan makine siparişleri verisinin beklentileri aşmasının ardından kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,71 değer kazanırken, Çin'de Şanghay endeksi yüzde 0,11 yükseldi.

Yurtiçinde, geçen hafta küresel piyasalarda artan risk iştahı ve son anketlerin ardından genel seçime ilişkin iyimserliğin artmasının etkisiyle piyasalarda güçlü bir seyir izlendi. Dolar/TL bir haftada yüzde 4,5 değer kaybederken, BIST 100 endeksinin haftalık yükselişi yüzde 4,22 oldu. Analistler, yarın kapalı olacak piyasalarda bugün veri gündeminin zayıf olması ile dalgalı bir seyir izlenebileceğini ifade ederek, bu hafta PPK toplantısı ve ABD'de açıklanacak verilerin odak noktasında olacağını kaydediyor.

Çarşamba günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına ilişkin AA Finans beklenti anketine göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı), faiz koridorunun üst ve alt bandında herhangi bir değişiklik olmayacağını öngörüyor.

TCMB, geçen ayki PPK toplantısında faiz oranlarında herhangi bir değişikliğe gitmemişti. Mevcut durumda politika faizi yüzde 7,50, faiz koridorunun üst bandı yüzde 10,75, alt bandı ise yüzde 7,25 seviyesinde bulunuyor.

 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler