YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurtiçi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı
Yurtiçi piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı
09 Mart 2015 09:17
Küresel piyasalar, ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından değerlenen doların seyrine odaklandı.

Bugün yurtiçinde açıklanacak sanayi üretimi verisinin büyümeye ilişkin beklentileri etkilemesi nedeniyle takip edileceği belirtiliyor.

ABD'de cuma günü işsizlik ve tarım dışı istihdam beklentilerden iyi gelmesinin ardından dolar endeksi yükseliş eğilimini devam ettirerek 97,5 seviyesini aştı, 10 yıl vadeli tahvil faizleri yaklaşık 2,5 ayın en yüksek seviyesi olan yüzde 2,26'ya çıktı. Yükselen faizlerin etkisiyle cuma günü Dow Jones endeksi yüzde 1,54, S&P 500 endeksi yüzde 1,42, Nasdaq endeksi yüzde 1,11 değer kaybetti. Bugün veri gündeminin zayıf olması nedeniyle iç dinamiklerin öne çıkacağını ifade eden analistler, teknik olarak cuma günü etkili olan satışların negatif görünümü bugüne taşıyabileceğini ifade ediyor.

Avrupa tarafında, avro/dolar paritesinin düşüşünden destek bulan Almanya borsasında DAX endeksi cuma gününü yüzde 0,41 yükselerek 11.551 puan ile tüm zamanların en yüksek kapanışını yaptı. Cuma günü Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,02 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi ise yüzde 0,71 düştü. Bugün Almanya'da açıklanacak dış ticaret verilerinin takip edileceğini kaydeden analistler, paritelerde artan oynaklığın da piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabileceğini tahmin ediyor.

Asya piyasalarında bugün Japonya'da açıklanan 4. çeyrek GSYH verisinin beklentilerin altında kalmasının ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 0,95 değer kaybıyla günü tamamladı, Çin'de Şanghay endeksi ise kapanışa yakın yüzde 1,67 değer kazandı.

Yurtiçinde, cuma günü dolar karşısındaki kayıplarını telafi etmeye çalışan TL, ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verisinin beklentilerden iyi gelmesinin ardından küresel piyasalarda artan dolar talebi ile zayıf seyrine geri döndü. Dolar/TL'nin tarihinin en yüksek seviyesi olan 2,6476'ya çıkmasının negatif etkisiyle BIST 100 endeksi hafta boyunca etkili olan düşüş eğilimini devam ettirerek günü yüzde 0,58, haftayı ise yüzde 4,56 değer kaybıyla tamamladı. Analistler, yurtdışında dolar ve faizlerin seyrinin, yurtiçinde ise açıklanacak ocak ayı sanayi üretimi verisinin takip edileceğini belirtiyor. BIST 100 endeksinin 80.000 ve 79.500 seviyelerinin önemli destekler olduğunu aktaran analistler, olası toparlanmalarda 82.500 seviyesinin direnç konumuna geldiğini kaydediyor.

AA Finans'ın beklenti anketine göre, ekonomistler ocak ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,87 artmasını bekliyor. Ankete göre, ekonomistlerin söz konusu ay için sanayi üretimi endeksi beklentileri yüzde 0,20 ve yüzde 4 aralığında yer aldı. Öte yandan ekonomistlerin takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 2,35, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi beklentisinin ortalaması yüzde 0,55 oldu.

Arındırılmamış sanayi üretim endeksi, 2014 Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,56 artış göstermişti. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de bir önceki aya oranla yüzde 1,2 arttı.

 

AA

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler