YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurt içi piyasalar Irak'taki gelişmeleri takip ediyor
Yurt içi piyasalar Irak'taki gelişmeleri takip ediyor
17 Haziran 2014 09:08
Küresel piyasalar yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararlarını beklerken, yurt içi piyasalar Irak'ta yaşanan gelişmelerle negatif yönde ayrışmaya devam ediyor.

ABD'de dün açıklanan sanayi üretimi verisinin beklentilerden iyi geldikten sonra bugün mayıs ayı TÜFE verisinin takip edileceğini belirten analistler, yarınki Fed faiz kararı ve sonrasında Başkan Janet Yellen'in açıklamalarının küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor. Fed'in parasal genişlemede sınırlamaya devam etmesi beklenirken, Yellen'in konuşmalarında faiz artırım sürecinin ne zaman başlayacağına ilişkin işaretler aranacak.

ABD'de Dow Jones endeksi, dün yüzde 0,03'lük sınırlı bir yükselişle günü 16.781 puandan tamamlarken, S&P 500 endeksi yüzde 0,08, Nasdaq endeksi yüzde 0,24 değer kazandı.

Avrupa tarafında enflasyonun mayıs ayında yüzde 0,1 gerilemesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) parasal genişlemeye yönelik bu sene içinde adım atmayabileceği yönündeki haberlerin ardından avro/dolar paritesi 1,35 sınırından 1,3588 seviyesine kadar yükselirken, hisse senedi piyasaları ise satıcılı bir seyir izledi. Dün Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,29, İngiltere'de FTSE 100 endeksi 0,34, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,73 değer kaybetti.

Yurt içi piyasalarda ise, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) tarafından Musul'da alıkonulan Başkonsolosluk görevlileri ile ilgili halen bir gelişme olmaması ve Musul'daki kaosun tüm bölgeye yayılabileceği endişeleri odak noktasında olmaya devam ediyor. Dolar/TL dün 2,1234'den 2,1453 seviyelerine kadar yükseldikten sonra uluslararası piyasalarda 2,1479'u gördü. BIST 100 endeksi ise düşüşünü devam ettirerek dün azalan işlem hacmiyle de olsa yüzde 1,73 gerileyerek günü 77.646 puandan tamamladı.

Analistler, yurt içi piyasaların yükselen risk algısı nedeniyle negatif bir seyir izlediğini, bu yüzden Irak konusundaki gelişmelerin yön üzerinde ana belirleyici olmaya devam edeceğini tahmin ediyor.

Artan risk algısının gelecek hafta yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin faiz indirimi beklentilerini azalttığını, bunun da fiyatlamalara negatif yansıdığını dile getiren analistler, BIST 100 endeksinin 77.000 seviyesinin kritik destek konumunda olduğunu kaydediyor.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler