YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yurt içi piyasalar enflasyon verilerine odaklandı
Yurt içi piyasalar enflasyon verilerine odaklandı
05 Ocak 2015 09:15
Küresel piyasalar, artan dolar talebi nedeniyle tedirgin bir seyir izlerken, yurt içi piyasaların bugün açıklanacak aralık ayı enflasyon verilerine odaklanacağı belirtiliyor.

ABD'de 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizleri, yatırımcıların risksiz varlıklara yönelmesiyle gerilerken, dolar endeksi 2005 Aralık ayından beri gördüğü en yüksek seviye olan 91,59'u gördü. Geçen haftanın son işlem gününde Noel tatili dönüşü olması nedeniyle düşük işlem hacmiyle yatay bir seyir izlenen pay piyasalarında ise bugün hareketliliğin ve hacmin artması bekleniyor.

Analistler, bugün ABD'de veri gündeminin zayıf olduğunu ifade ederek, cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde hafta boyunca sert hareketliliklerin görülebileceğini kaydediyor.

Avrupa tarafında ekonomik aktiviteye yönelik endişelerin geçen hafta açıklanan imalat sanayi satın alma yöneticileri endekslerinin (PMI) genel olarak beklentilerin altında kalması, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) genişleme politikasına devam etmek zorunda kalacağı beklentileri ve Yunanistan'a ilişkin belirsizliklerle avro/dolar paritesi yaklaşık 9 yılın en düşük seviyesi olan 1,1876'yı gördü.

Şu dakikalarda 1,19'un hemen üzerinde tutunmaya çalışan avro/dolar paritesi, son 9 yıldır iki kere bu seviyeleri test etmiş ve gelen tepki alımları ile toparlamıştı. Analistler, yatırımcıların Avro Bölgesi'ndeki belirsizlikler ve ABD ekonomisindeki beklentileri aşan toparlanmanın dolara olan talebi artırdığını belirterek, paritede 1,1880 desteğinin aşağı yönlü kırılması durumunda 1,1620 seviyesinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Yurt içinde, küresel piyasalarda artan dolar talebine karşın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılıklarda değişiklik yaparak bankaları uzun vadeli borçlanmaya teşvik edecek bir adım attı. TCMB'nin attığı adımla hem likiditeyi sıkılaştırarak kur üzerindeki baskıyı hafifletmeyi, hem de son haftalarda düşüşe geçen rezervleri destekleyeceğini amaçladığını belirten analistler, bununla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarının risk olarak dikkati çektiği bankaların kısa vadeli borçlanmalarını da hafifletmeye çalıştığını kaydediyor. Bugün açıklanacak aralık ayı TÜFE'nin takip edileceğini aktaran analistler, küresel dolar talebinin de piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını tahmin ediyor.

AA Finans'ın beklenti anketine göre, ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 0,03 düzeyinde gerçekleşti. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 0,50 ve en düşük ise eksi (-)yüzde 0,30 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin yılsonu enflasyon beklentisinin ortalaması da yüzde 8,73 olarak hesaplandı. 

Öte yandan, ankete katılan ekonomistlerin 2015 yıl sonu için enflasyon beklentilerinin ortalaması da yüzde 6,73 düzeyinde geçekleşti. TÜFE'de kasım ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,18 ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,15 artış gerçekleşmişti.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye, aralık ayı TÜFE

11.30 Avro Bölgesi, ocak ayı Sentix güven endeksi

15.00 Almanya, aralık ayı TÜFE

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler