YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan'da referandum sonra kafalar karışık
Yunanistan'da referandum sonra kafalar karışık
07 Temmuz 2015 07:56
Yunanistan'da referanduma giden halk ikiye bölünmüş durumda . Hayır oyu verenler kurtuluşu ümit ederken, Evet diyenler referandumun anlamsız olduğunu belirtiyor.

Yunansitan'da referandum sonrası kafalar karışık...

Yunanistan’ın kader oylamasının yapıldığı pazar sabahı halkın bir bölümü kafa karışıklığıyla, bir kısmı da büyük bir kararlılıkla sandık başlarına giderken hayat normal akışını sürdürüyordu. Sıcaklığının 30 dereceyi bulduğu başkentte oyunu kullanan vatandaşların çoğu plajlara koşarken, restoranların dolup taşması da, Yunanların hiçbir koşulda hayatlarını yaşamaktan vazgeçmediklerini gösterdi.

Her ne kadar halk, karmaşa arasında günlük hayatını normal şekilde sürrdürmeye çalışsa da, son günlerde süpermarketlerde oluşan uzun kuyruklar, olağanüstü bir dönem yaşanacağına ilişkin beklentiyi de ortaya koyuyordu.

Referandum öncesi alışverişi abartan Yunanlılar un, şeker, pirinç gibi temel ihtiyaç maddelerinden bolca satın alarak stoklarını yaptı.

Referandumda “hayır” diyenlerle konuşuyoruz. 43 yaşındaki Gikas, ‘Hayır’ gerekçesini, “Son 5 yıldır çok fazla kemer sıkma uygulanıyor. Avrupa Birliği daha az demokrasiyle, insanlar için az para, bankalar için çok para politikası uyguluyor. Bizi Avrupa’dan çıkaramazlar. Çıkarmak için yasal dayanakları yok” diye açıklıyor.

‘Borç bizim değil!’

28 yaşındaki işsiz Atena P. de “Hayır” oyu vermiş. Atena, “Borç bankaların borcu. Bunu biz ödemek zorunda değiliz. Referandum sonucunda Avrupa’dan çıkarılmayacağız. Kimse bizi çıkarmak istemiyor” diyor.

Esnaflık yapan Panagiotis Kostis de ülkenin geleceğinden  oldukça kaygılı, ama “Hayır” oyu vermiş. Referandumların ülkesini daha kötüye götürdüğünü, Yunanistan’ın İtalya ve İspanya gibi diğer ülkeleri de etkileyerek baş kaldırmalarına neden olacağından korktuklarını söylüyor. Kostis kendi kararlarıyla toparlayabileceklerini belirtiyor.

Oyunu “Evet” olarak kullanan 23 yaşındaki Nikos Panosopoulos da referandumun anlamsızlığını düşünenlerden. Panosopoulos, referandum sonucunun birşeyi değiştirmeyeceği kanısında. Ona göre herhangi bir referandum olsa da, olmasa da Yunanistan’da durum kötü ve kalan hiçbir seçenek yok. Çıkış olarak, endüstri alanında yeni reformlar yapılması şart.

MİLLİYET


 

İş endişesi
Vatandaşların oy verdiği noktalardan biri olan Kallithea İlkokulu önünde, dakikalar önce oy vermiş vatandaşlara da sorduk. Cevap almak öyle kolay değildi! Çoğu kişi soyadını vermek ve fotoğraf çektirmekte çekimser. Bir çoğu     işsiz olduklarını ve isimlerinin herhangi bir yerde yayımlanması halinde iş bulmakta zorlanacaklarından endişe ettiklerini söyledi.

‘Birlikte tarih yazdık’

Batı Trakya’dan seçilen Syriza milletvekilleri Mustafa Mustafa, Hüseyin Zeybek ve Ayhan Karayusuf,  “Hayır” oyu kullanan Türk azınlığın, Yunan halkıyla birlikte “tarih yazdığını” belirtti.
Ortak açıklama yapan Türk milletvekilleri, sonucun, halkın çıkarları doğrultusunda kullanılacağını ifade etti. Yunan halkının büyük bölümünün referandumda “Hayır” oyu kullanmasının, Başbakan Aleksis Çipras’ın ve hükümetin elini güçlendirdiğini belirten milletvekilleri, Türk seçmenlere teşekkür eti ve “5 Temmuz referandumunda Yunanistan halkı, 25 Ocak seçimlerinde olduğu gibi tarih yazdı. Bu tarihin altında Yunanistan halkının da, toplumumuz insanlarının da imzası var” ifadelerini kullandı.ze Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne 

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler