YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yunanistan IMF ile ECB'ye borcunu ödedi
Yunanistan IMF ile ECB'ye borcunu ödedi
20 Temmuz 2015 22:00
Yunanistan'ın, Uluslararası Para Fonu ile Avrupa Merkez Bankasına borçlarını ödediği bildirildi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Yunanistan'ın yaklaşık 2 milyar avro değerindeki gecikmiş borçlarını ödediğini açıkladı. 

IMF Basın Sözcüsü Gerry Rice, yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan'ın vadesi 30 Haziran ve 13 Temmuz'da dolan 2 milyar avro civarındaki borçlarını ödediğini bildirdi.

"Yunanistan'ın toplamda yaklaşık 2 milyar avro değerindeki gecikmiş borçlarını bugün ödediğini onaylayabilirim. Böylece, Yunanistan'ın IMF'ye gecikmiş borcu kalmadı" ifadelerine yer verilen açıklamada, IMF'nin ülkenin finansal istikrar ve büyümeye geri dönmesi için yardıma hazır olduğu vurgulandı. 

Yunanistan, içinde bulunduğu mali krizden ötürü IMF'ye borçlarını ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke olarak tarihe geçmişti. 

Ayrıca, uluslararası basında yer alan haberlere göre, Yunanistan Maliye Bakanlığı yetkilileri, ülkenin Avrupa Merkez Bankası'na (ECB) olan yaklaşık 4,2 milyar avroluk borcunu da bugün itibariyle ödemeye başladığını duyurdu. 

Yunanistan'ın söz konusu ödemeleri, Avro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar avroluk "köprü kredi" ile gerçekleştirdiği belirtildi. 

"Yunan bankaları açıldı"

Bu arada, Yunanistan'da sermaye kontrolleri kapsamında 29 Haziran'da beri kapalı tutulan bankalar, hükumet ve kreditörlerin üçüncü kurtarma paketi için gerekli reformlar konusunda sağladıkları anlaşmanın ilgili parlamentolarda onaylanmasını takiben, işlemlerine yeniden başladı. 

Bankaların 3 haftadır süren tatilini sonlandıran kanun hükmündeki kararnameye göre, ATM'lerden ve banka gişelerinden yapılan çekimlerde günlük 60 avroluk limit devam edecek, ancak Yunan vatandaşlar günlük para çekme limitlerini erteleyebilecek. Buna göre, mevduat hesabından bir hafta boyunca para çekmeyenler, hafta sonunda bir seferde 420 avro temin edebilecek. 

ECB: Yunanistan ödeme yaptı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da Yunanistan'ın bankaya olan borcunu geri ödemesiyle ilgili kısa bir açıklama yaptı. Açıklamada, "ECB, geri ödeme yapıldığını onaylıyor" ifadesi kullanıldı.

Ödemenin miktarına ilişkin bilgi verilemezken, ülkenin ECB'ye yaklaşık 4,2 milyar avro ödediği tahmin ediliyor.

Öte yandan, Yunanistan'ın IMF ile ECB'ye ödemelerini Avro Grubu'nun 16 Temmuz Perşembe günü onayladığı 7 milyar avroluk "köprü kredi" ile gerçekleştiren Yunanistan, üçüncü kurtarma paketine göre, AB'den 3 yıl içinde 86 milyar avroluk finansman alacak.

Bu miktarın 53,5 milyar avroluk kredi kısmı 3 sene içinde taksitlerle ülkeye verilecek. 35 milyar avroluk hibe kısmı ise kalkınma için kullanılacak.

EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler