YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Yumurta ihracatına IŞİD darbesi!
Yumurta ihracatına IŞİD darbesi!
21 Haziran 2014 16:14
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ta yol açtığı çatışmalar, Türkiye'den Irak'a yapılan yumurta ihracatını durdurma noktasına getirdi.

Türkiye'den Irak'a yapılan yumurta ihracatı, IŞİD'in katliamları sebebiyle tehlikeye girdi. Irak'a 2013 yılında 443 milyon dolar ihracat yapan ve bu alanda 2007 yılından beri dünya ikinciliğini elinde bulunduran yumurta üreticileri, son günlerde IŞİD örgütünün ihracat yapan tırları engellemesi sebebiyle zor durumda kaldı. Balıkesir'in Bandırma ilçesinden Irak'a ihracat yapan üreticiler, terör olaylarının başlamasından önce bölgeye haftada 150-200 tır yumurta sevk ettiklerini, ancak şu an sevkiyatın durma noktasına geldiğini söyledi.

Bandırma'dan Irak'a sevkiyat yapan üreticilerden Adem Nenga, kendilerinin her hafta Irak'a iki tır gönderdiklerini, olayların başlamasının ardından sevkiyatın neredeyse durduğunu ifade ederek, "Irak'tan yumurta talebi var. Ama Erbil'den Bağdat'a geçiş olmadığı için sevkiyat durma noktasına geldi. Elimizdeki malları iç piyasaya vermeye çalışıyoruz. Bu da fiyatları etkiliyor. İç piyasada fiyatlar düşecek, ama üretim maliyetleri aynı şekilde devam edecek. Irak'taki olaylar böyle devam ederse birçok üretici borçlanmaya gidecek ve iflas edecek. İhracatın durması tavukları etkilemiyor. Onlar yumurta yapmaya ve yem yemeye devam ediyor. Yumurtaları satamazsak tavukları kesmek zorunda kalacağız. Tavukları kesersek, ihracat da açılırsa, bu defa ihraç edecek yumurta bulamayacağız. Böylece yumurta ihracatında dünya ikinciliği elimizden gidecek. Yani tavuklar yaşamak için, biz de ayakta kalmak için mücadele veriyoruz" dedi.

Diğer yandan Bandırma Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Ayhan, üreticilerin ağırlıklı olarak Irak'a ihracat yaptığını, 2013 yılında yapılan yumurta ihracatından 443 milyon dolar elde ettiklerini söyledi. Irak'ın kuzeyinden geçişin son bir haftadır durma noktasına geldiğini söyleyen Ayhan, "Ortalama 150-200 tır olan ihracat bitmek üzere. Zaten iç piyasada yüzde 15 oranında üretim fazlası vardı. Bunu da ihracata gönderiyorduk. Şimdi sektör olarak çare düşünüyoruz. Bu konuda çalışmalar var. Geçen yıl haftalık 7-8 milyon dolar ihracat yaparken, bu yıl Tır başına 5-10 bin dolar zarar ediyoruz" dedi.

Ayhan, Irak'taki olayların ramazanda duracağını ümit ettiğini belirterek, "Ramazan ayında olayların duracağını düşünüyorum. Bu durumu geçici bir sıkıntı olarak görüyor ve ihracatta geçen yılki rakamları yakalayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

 

İHA

Etiketler: , , ,
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler